21. 7. 2019

Strašice i Brdy kritizují plánované protipovodňové opatření na řece Klabavě

Obec Strašice i Chráněná krajinná oblast Brdy nesouhlasí s výstavbou nádrže Malá Amerika, která má bojovat s povodněmi na řece Klabavě. Poukázalo na to plzeňské vysílání Českého rozhlasu.

Obce podél toku, které se záplavami v posledních letech několikrát bojovaly, by ale podle rozhlasu suchý poldr uvítaly. Podle studie by dokázal pohltit až dva miliony kubíků vody a zabránil by i vodě stoleté. „Není zde dostatek místního materiálu na plánovanou sypanou hráz suchého poldru. Neví se ani, zda se bude materiál dovážet nebo zda by nešel případně vytěžit z náplavu Klabavy,“ vyjmenovává nevýhody vodního díla Malá Amerika ředitel Muzea Středních Brd ve Strašicích Martin Lang. Podle něj je takový zásah do přírody výrazně negativní a změní se jím i krajinný ráz. „Pak asi můžeme zamávat sbohem živočichům, kteří tam dneska žijí,“ dodává.

Výstavbu suchého poldru naopak prosazuje Povodí Vltavy, které nechalo zpracovat studii proveditelnosti. Ta měla především zjistit, do jaké míry by nádrž ovlivnila povodňovou situaci na Rokycansku. „Profil Amerika by byl ideální proto, abychom mohli zmanipulovat přítoky, které jdou z Třítrubeckého potoka a z rezervy. Vystavěla by se retenční nádrž bez stálého nadržení, která by fungovala právě v době povodní,” vysvětluje za Povodí Vltavy Miloň Kučera, ředitel závodu Berounka.

K názoru se připojují také obce podél řeky a Plzeňský kraj. „Propočty hydrologů jsou velmi příznivé tomu, že by nádrž zabránila povodním na Rokycansku. Klabava je tak divoká řeka, že je s tím potřeba něco dělat,” tvrdí hejtman Plzeňského kraje Václav Šlajs.

Zdroj: ČRo Plzeň, (redakčně kráceno), ilustrační foto Naše voda – Nina Havlová (Klabava).

 

8.4.2016 8.20, Rubrika: Čistota vody a rekreace, Prevence povodní, voda v krajině, Podnikání s vodou a zákony, Přehrady a vodní díla, Statistiky a kauzy

Aktuality

Lesní video

více >

Fotoblog

více >

ZAHÁJENÍ ÚPRAV ZDYMADLA HOŘÍNZAHÁJENÍ ÚPRAV ZDYMADLA HOŘÍN
Autor: Nina Havlová

Videoblog

více >

Kalendář Akcí

<< Červenec 2019 >>
PÚSČPSN
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4