25. 5. 2020

4.3.2013 16.12, Rubrika: Nápoje a voda v potravinách

Stock Plzeň měl loni kvůli prohibici nižší odbyt

Společnost Stock Plzeň – Božkov prodala loni meziročně o tři procenta méně lihovin. Informoval o tom dnes mediální zástupce společnosti Jiří Janoušek s tím, že hlavním důvodem poklesu odbytu byla dvoutýdenní prohibice.

Celkově prodal Stock loni 26,5 milionu litrů lihovin. „V kontextu celkového vývoje trhu považuji náš výsledek za velmi dobrý. Metanolová aféra spojená s prohibicí a následným útlumem poptávky totiž negativně ovlivnila všechny poctivé výrobce lihovin. Ale zasáhla rovněž prodeje nealko nápojů, piva a ostatních kategorií a samozřejmě poškodila celý segment gastronomie i jméno České republiky. Celkový pokles českého trhu lihovin odhadujeme na zhruba 10 %,“ uvedl generální ředitel Stocku Plzeň Petr Pavlík. Podle něho dokázal Stock Plzeň výpadky v prodejích v Česku a na Slovensku nahradit především zvýšeným exportem do třetích zemí. V průběhu loňského roku totiž Stock Plzeň převzal veškerou produkci sesterské společnosti Stock Italy pro exportní trhy.

K objemově nejvýznamnějším značkám patří „vlajková loď“ Stocku Plzeň – značka Fernet Stock, která je číslem jedna v segmentu hořkých a bylinných lihovin (HBL). Kategorie HBL byla metanolovou aférou zasažena relativně málo, a proto se Fernetu Stock již tradičně dařilo. Podstatně více se události loňského podzimu podepsaly na kategorii vodek, která jako celek poklesla o téměř 13 %. Nicméně po prohibici se spotřebitelé výrazně přiklonili k prověřeným značkám, z čehož těžila právě Božkov Vodka, která je nejprodávanější vodkou v ČR. Výrazně zabodovala rovněž distribuční značka Amundsen, jejíž prodeje se loni navzdory poklesu trhu meziročně zvýšily o 5 %. O růst se zasloužily zejména ochucené Amundsen, jejichž rodinu loni rozšířily novinky Amundsen Lime & Mint a Amundsen Peach. Ochucené Amundsen se během 3 let probojovaly ze 4. místa ve své kategorii na pozici jedničky. Kauza metanol negativně ovlivnila také kategorii tuzemáků. „Náš Božkov Tuzemský po ukončení prohibice dokázal výrazně zvýšit svůj tržní podíl,“ dodal Petr Pavlík s tím, že také tato značka tak těžila z postprohibičního příklonu zákazníků k tradičním a kvalitním produktům. Božkov Tuzemský také v loni zvítězil v nezávislém hodnocení expertů organizovaném MF Dnes. Tradiční tuzemák navíc získal velmi úspěšného souputníka v podobě nové značky Božkov Speciál, která je kombinací Božkova Tuzemského s etiopskou kávou. S pozitivním prodejním výsledkem zakončila loňský rok také distribuční irská whiskey Tullamore Dew, která je jedničkou na trhu v kategorii whisky/whiskey.

Stock Plzeň očekává, že v letošním roce bude trh lihovin stagnovat nebo mírně růst. „Příslibem jsou lednové prodeje, které ukazují, že spotřebitelé již kategorii lihovin začínají znovu vnímat jako bezpečnou,“ dodal Petr Pavlík. Díky akvizici společnosti Imperator v závěru loňského roku Stock výrazně posílil i svoji angažovanost na Slovensku, kde se stal druhou nejvýznamnější firmou v oboru.

Naše voda

 

4.3.2013 16.12, Rubrika: Nápoje a voda v potravinách

Aktuality

Lesní video

více >

Fotoblog

více >

OKOLÍ VĚŽICKÉHO RYBNÍKAOKOLÍ VĚŽICKÉHO RYBNÍKA
Autor: Nina Havlová

Videoblog

více >

Kalendář Akcí

<<Květen 2020>>
PÚSČPSN
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31