1.7.2016 14.33, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Prevence povodní, voda v krajině, Podnikání s vodou a zákony, Přehrady a vodní díla, Statistiky a kauzy
Stavba poldru na Berounce je podle Povodí Vltavy nerealizovatelná
Ochrana obcí na dolní Berounce před povodní pomocí suchého poldru je nerealizovatelná. V dopisu určeném ministerstvům a Středočeskému kraji to uvedl generální ředitel Povodí Vltavy Petr Kubala.
Jak přitom dnes informoval mluvčí Povodí Vltavy Hugo Roldán, dopis je vyústěním vyhodnocení veřejné diskuze ke studii „Protipovodňová ochrana dolní Berounky – studie retenční nádrže“. Ve středu 29. června 2016 v podvečer se totiž uskutečnilo v Roztokách u Křivoklátu setkání ministra zemědělství Mariana Jurečky a Petra Kubaly s občany na téma protipovodňové ochrany dolní Berounky. „Tímto setkáním byla „de facto“ ukončena veřejná diskuze ke studii „Protipovodňová ochrana dolní Berounky – studie retenční nádrže“, kterou v únoru letošního roku zveřejnil státní podnik Povodí Vltavy,“ uvedl Roldán.
S myšlenkou nesouhlasilo několik tisíc obyvatel dotčené oblasti, naopak některé obce na dolním toku Berounky ji uvítaly. Ve studii byly zvažovány čtyři možnosti, kde by hráz mohla stát. Všechny jsou nad obcí Roztoky u Křivoklátu. „Nádrž by jednoznačně pomohla obcím na dolním toku Berounky. Pod tímto vodním dílem až po soutok s Vltavou by bylo ochráněno přes 3300 obyvatel a majetek v hodnotě téměř 30 miliard korun,“ uvedl už dříve Kubala. Podle materiálu měla stavba poldru vyjít asi na pět miliard korun a zabrat asi 1000 hektarů plochy.
Proti stavbě se postavily místní samosprávy obcí na horním toku Berounky i Středočeský kraj. Ten nyní nechává zpracovat studii protipovodňových opatření, která by měla být hotová na podzim. Jednou z jejích priorit je řešení ochrany na dolním toku Berounky, avšak mělo by jít spíše o menší a přírodě blízká opatření.
„Na základě negativních stanovisek a vyjádření zejména dotčených obcí v prostoru uvažované zátopy je protipovodňová ochrana obcí na dolní Berounce způsobem, který je obsažen ve studii, nerealizovatelná,“ uvedl Kubala. Státní podnik Povodí podle něj nechce někomu něco vnucovat, pouze předal odborný podklad k tomu, aby se příslušné orgány mohly rozhodnout, zda opatření na ochranu před povodněmi tohoto typu chtějí, nebo ne.
ČTK a Naše voda, ilustrační foto Naše voda – Nina Havlová
1.7.2016 14.33, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Prevence povodní, voda v krajině, Podnikání s vodou a zákony, Přehrady a vodní díla, Statistiky a kauzyAktuality

Obyvatelé Nových Heřminov v referendu vyjádřili souhlas se stavbou přehrady
Akt. 28.4.2025 14.43Rubrika: Prevence povodní, voda v krajině, Podnikání s vodou a zákony

Nové Heřminovy znovu hlasují o přehradě, starostka věří v její podporu
Akt. 26.4.2025 15.38Rubrika: Prevence povodní, voda v krajině, Podnikání s vodou a zákony