22. 8. 2019

Stavba dálnice si vyžádala dvě přeložky hlavního vodárenského potrubí

Ještě dva týdny potrvá rozsáhlé odkalování vodárenského potrubí, které v úseku od Úpravny vody Plav až do koncového vodojemu v Táboře – Čekanicích začalo 12. ledna a skončí v polovině března. Informoval o tom dnes mediální zástupce Jihočeského vodárenského svazu (JVS) Zdeněk Zuntych.

Hlavním důvodem tak rozsáhlého odkalování je napojení dvou nových vodárenských úseků u Bošilce o celkové délce zhruba 860 metrů na vodárenskou soustavu. Ty vznikly kvůli pokračující stavbě dálnice D3, neboť původní vodovodní řad zde z části ležel v její trase a na dvou úsecích se proto musely vybudovat nové. A ty je nyní třeba pročistit a desinfikovat, což nelze jinak, než odkalením celé trasy dlouhé přes 73 kilometrů. Ta je jednou z páteří jihočeské vodárenské soustavy a hlavním zdrojem pitné vody pro Soběslav, Planou nad Lužnicí, Sezimovo Ústí, Tábor a několik menších obcí.

„Každý týden se na trase odkalují dva úseky, jejichž rozdělení je dané počtem  uzavíracích armatur na řadu. Během března pak dodavatelská firma odstraní původní, už nepotřebné potrubí a napojí nové, propláchnuté,“ vysvětluje František Rytíř, provozní náměstek ředitele JVS, který Vodárenskou soustavu jižní Čechy vlastní a provozuje.

Při proplachování nových úseků se musí zvýšit rychlost vody v potrubí zhruba na čtyřnásobek běžného průtoku. Tím se zvednou usazeniny, které se odpouští. Se zakalenou vodou se ale spotřebitelé nepotkají, protože odkalování probíhá s předstihem a na soustavu napojené obce ho ani nezaznamenají. „Předem doplníme jednotlivé vodojemy na maximální hladinu a zároveň postupujeme podle podrobného plánu odkalování jednotlivých úseků. Ty jsou rozvrženy tak, aby kapacita vodojemů pokryla čas potřebný na samotné odkalení. Je to časově náročné a také nákladné,“ vysvětluje Rytíř.

Celkem se na celé trase vypustí přibližně 100 tisíc m3 vody. Náklady na odkalení řadu hradí JVS, přeložky potrubí pak Ředitelství silnic a dálnic, které se částečně finančně podílí rovněž na odkalení vlastního úseku. Nejde přitom o první přeložku částí vodárenské soustavy kvůli výstavbě dálnice D3. Už před lety se například vybudovaly tři nové vodárenské přeložky potrubí DN 800 mezi Veselím nad Lužnicí a obcí Myslkovice.

Naše voda, ilustrační foto archiv Naše voda

 

24.2.2016 11.31, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Nápoje a voda v potravinách, Čistota vody a rekreace, Podnikání s vodou a zákony, Vodovody a kanalizace

Aktuality

Lesní video

více >

Fotoblog

více >

CHMELAŘSKÝ DEN, STEKNÍK U ŽATCECHMELAŘSKÝ DEN, STEKNÍK U ŽATCE
Autor: Nina Havlová

Videoblog

více >

Kalendář Akcí

<< Srpen 2019 >>
PÚSČPSN
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1