22. 2. 2019

Stát rozkryl, co platí z povodňové stokoruny

Ministerstvo financí vytvořilo přehled o tom, na co jednotlivé resorty využívají peníze z povodňové daně. Informuje o tom internetový portál idnes. Tabulku sestavilo poté, co státní úředníci sklidili kritiku za to, že nejsou schopni říci, kolik peněz kam jde.

Podle portálu rozdělí letos úřady na krytí škod po povodních zhruba 2,5 miliardy korun. Celkem se vyberou asi 4 miliardy. Až dosud si úředníci jednotlivých ministerstev s výjimkou resortu zemědělství s odpověďmi na to, kolik peněz z povodňové stokoruny kam jde, velké starosti nedělali. Odbývali je složitými frázemi o tom, že je těžké na takové otázky konkrétně odpovědět, ale že se nikdo nemusí bát, že by vybrané peníze šly na jiné než povodňové účely. Nyní je to jinak. Ministerstvo financí přehlednou tabulku sestavit dokázalo. Vyplývá z ní, že z vybírané stokoruny, kterou v letošním roce odvádí každý tuzemský daňový poplatník vydělávající více než 9 800 korun hrubého, získá stát celkem zhruba čtyři miliardy korun.

Největší část, 2,5 miliardy, využije na různé programy pomoci už letos. S další téměřmiliardou počítá v následujících dvou letech. Necelou půlmiliardu už stát použil na krytí škod po povodních z roku 2010.

Nejmohutnější balík pomoci má pod svou správou ministerstvo pro místní rozvoj. To letos pošle obcím a krajům postiženým povodněmi 2,1 miliardy korun. Ministerstvoživotního prostředí přispěje na likvidaci škod v letošním roce 48 miliony a v dalších dvou letech téměř dalšími dvaceti miliony. Ministerstvo zemědělství bude v roce 2011 důsledky povodní mírnit částkou 364 milionů. Nejvíce peněz využije na zmírnění škod na státním vodohospodářském majetku, téměřsto milionů půjde na opravu infrastruktury a kanalizací a necelých třicet milionů na nápravu škod na zemědělském majetku.

“Všechny podané a schválenéžádosti v programech jsou jednotlivými resorty evidovány v Evidenčním dotačním systému, který spravuje ministerstvo financí,” uvedl mluvčí resortu Ondřej Jakob. U již schválených žádostí lze podle něj s přesností na haléře dohledat veškeré informace o financování konkrétních akcí, kterých jsou v jednotlivých programech už stovky.

Zdroj: ekonomika idnes.cz

28.7.2011 7.37, Rubrika: Voda a naše peněženka, Prevence povodní, voda v krajině

Aktuality

Vodlesa

Kalendář Akcí

<< Únor 2019 >>
PÚSČPSN
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 1 2 3

Fotoblog

více >

RYBNÍKY V OBOŘE SLAVICE - CHKO ŽELEZNÁ HORARYBNÍKY V OBOŘE SLAVICE - CHKO ŽELEZNÁ HORA
Foto: Nina Havlová

Video dne

více >