6. 7. 2020

Stát přitvrdí vůči padělatelům pesticidů. nasadí i QR kódy

Ministerstvo zemědělství připravilo další opatření k omezení bujícího trhu a falešnými pesticidy. Informuje o tom portál euro.cz. Podle něj by měl být na balení přípravků na ochranu rostlin v budoucnu zobrazen kód, ze kterého bude možné vyčíst kompletní cestu od výrobce přes distributora až k zemědělci.

Novou povinnost obsahuje návrh vyhlášky o přípravcích a pomocných prostředcích na ochranu rostlin z dílny ministerstva zemědělství. Ta mimo řady dalších údajů, které musí obsahovat etiketa agrárních chemikálií, zavádí právě novinku v podobě QR kódu. Investice výrobců spojené s pořízením potřebné technologie pro zavedení kódů jsou podle ministerstva marginální, potřebují však čas na její zavedení do praxe a zaškolení zaměstnanců. Kódy tak na etiketách budou muset být nejpozději od ledna 2020.

Stejná povinnost platí už od roku 2016 například ve Francii, největším evropském zemědělském trhu. Právě spolehlivá identifikace produktu prostřednictvím obalu je totiž podle lidí z branže klíčovými opatřením v boji proti padělatelům. Ti se snaží původ falzifikátu nebo přípravu neschváleného pro evropský trh zakrýt právě tím, že chemikálii „přebalí“ z původních obalů. „Pesticidy, stejně jako další výrobky s vysokou hodnotou jsou předmětem zájmu padělatelů. Na rozdíl od bot nebo triček však falšované a ilegální pesticidy představují vážné riziko pro lidské zdraví a životní prostředí,“ varoval již dříve Graeme Taylor z Evropské asociace ochrany rostlin, která sdružuje výrobce pesticidů. Těm způsobuje ilegální trh velké ztráty. Podle dřívějších odhadů Europolu dosahuje hodnoty až čtyři miliardy eur ročně.

Zdroj: www.euro.cz, ilustrační foto Naše voda – Nina Havlová (rozbory vody)

 

3.1.2018 9.44, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace, Podnikání s vodou a zákony, Statistiky a kauzy

Aktuality

VIDEOROZHOVOR

více >

Fotoblog

více >

NS U MLEJNANS U MLEJNA
Autor: Nina Havlová

Videoreportáž

více >

Kalendář Akcí

<<Červenec 2020>>
PÚSČPSN
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2