11. 8. 2020

Stát by mohl otestovat připravenost na sucho na Rakovnicku

Stát by letos mohl modelově vyzkoušet na pilotním projektu na Rakovnicku, jak by fungovala státní správa při ohrožení suchem. Informuje o tom zpravodajství ČTK na základě rozhovoru s Markem Riederem, ředitelem Výzkumného ústavu vodohospodářského T. G. Masaryka (VÚV).   

Zjištění by se pak podle Riedra zapracovala do novely zákona o vodách, na jejímž věcném záměru spolupracují ministerstvo životního prostředí, zemědělství a právě VÚV. Samospráva v Rakovníku podle něj totiž sama zavedení modelového scénáře chce. Region je jednou z nejohroženějších oblastí, sucho tam dlouhodobě snižuje například výnosy plodin. Oblast také trpí požáry, město zakázalo během loňských letních měsíců vstup lidí do lesů.

“Myslím, že by to bylo povodí Rakovnického potoka. Musíme se pohybovat v rámci ucelených povodí, abychom to mohli vyzkoušet,” uvedl Rieder. Ředitel předpokládá, že letos bude dostatečné sucho, aby se model mohl vyzkoušet. Opatření se totiž připravovala několik let. Výzkumníci budou nadále zjišťovat, jak zlepšit vsakování vody, či zda by se mohla více jímat voda z řek v obdobích, kdy jsou plné. Problémy se suchem je podle nich zapotřebí řešit v horních částech povodí toků. Znamená to vybudovat v přírodě menší “nádržky” na drobných vodních tocích, které by pomáhaly nadlepšovat průtok v době sucha. K tomu by měly pomáhat i obnovené remízky, průlehy (protierozní opatření na orné půdě, která rozdělují dlouhý svah na řadu kratších, zachycují povrchový odtok a umožňují jeho vsak) nebo změnit osevní postupy. “V tuto chvíli by se měly realizovat čtyři nádrže, z čehož dvě jsou na Rakovnicku, ale jsou to skutečně naprosto malé vodní nádrže nicméně s velkým dopadem,” poznamenal Rieder.

Novela zákona o vodách má přinést podobné fungování státní správy jako při ohrožení povodněmi. Měla by do budoucna zavést stav bdělosti před suchem, pohotovost i krizový stav. Vláda v loňském červenci schválila koncepci, která by měla vést k lepšímu hospodaření s vodou. Podle dokumentu by receptem na boj proti suchu mělo být lepší zavlažování, využití dešťové vody, šetření s vodou a její zadržování. Dokument obsahuje přes 50 úkolů pro ministerstva a úřady, počítá i se zvýšením poplatků za odběr podzemní vody.

Dlouhotrvající sucho a horko loni způsobovalo komplikace po celé zemi, pro ČR to byl společně s rokem předchozím nejteplejší rok za posledních 240 let. Silně podprůměrné bylo i množství srážek. Vědci očekávají, že podobně teplých a suchých let bude přibývat. Ministerstvo zemědělství hodlá od letošního roku spustit dotační program na udržení vody v krajině. Poskytne podporu na výstavbu, obnovu nebo odbahnění rybníků.

Zdroj: ČTK, ilustrační foto Naše voda – Nina Havlová

 

17.1.2016 15.30, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Rybářství a rybníkářství, Prevence povodní, voda v krajině, Podnikání s vodou a zákony, Přehrady a vodní díla

Aktuality

VIDEOROZHOVOR

více >

Fotoblog

více >

VODNÍ DÍLO ORLÍKVODNÍ DÍLO ORLÍK
Autor: Nina Havlová

Videoreportáž

více >

Kalendář Akcí

<<Červen 2020>>
PÚSČPSN
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5