8. 4. 2020

Starostové chtějí postavit poldr nebo nádrž v Mělčanech co nejrychleji

Starostové Dobrušky, Pohoří a Českého Meziříčí chtějí, aby jim královéhradecký krajský úřad a Povodí Labe s ministerstvem životního prostředí pomohly řešit problémy, které se týkají velké vody z řeky Dědina, která v minulých týdnech při deštivém počasí opět zahrozila.

Informoval o tom Hradecký deník s tím, že voda zaplavila zahrady, sklepy a také 300 hektarů zemědělské půdy. Starostové podle listu tlačí na instituce, aby energičtěji řešily celou situaci, která se vleče už několik let. Uvažuje se o výstavbě vodní nádrže v Mělčanech nebo o suchém poldru. Proces příprav trvá již 13 let, protože se zde střetávají protichůdná stanoviska ekologů a zastánců výstavby. Starostové dali dohromady dopis, jehož prostřednictvím se obracejí na ministra životního prostředí a hejtmama Královéhradeckého kraje. „Věřím, že díky našemu vytrvalému tlaku kompetentní místa pochopí potřebnost vodní stavby,“ řekl Milan Žďárek, starosta Českého Meziříčí. Řešení svých problémů vidí představitelé samosprávy v urychlené výstavbě přehrady Mělčany nebo alespoň její suché varianty, tedy poldru. Právě druhá varianta je po úterních jednáních v sídle Povodí Labe v Hradci Králové se zástupci ministerstva životního prostředí zase o něco pravděpodobnější. Pro stavbu přehrady je nezbytným krokem možnost zrušení chráněné oblasti Natura. Tady však tlačí čas, protože k zajištění financování přehrady by bylo nutné zrušit Naturu do konce roku 2012.

„Podle vyjádření zástupcůministerstva životního prostředí by proces v Bruselu trval minimálně dva roky. Ani pak by nebylo jisté udělení výjimky ze strany krajského úřadu, protože o ní by rozhodovali lidé, kteří ji před lety zamítli. A to už bychom byli v době, kdyby na stavbu nebyly zajištěné peníze,“ shrnul mluvčí Povodí Labe Václav Jirásek a dodal, že snaha Povodí se soustředí na zajištění povolení k výstavbě poldru. Stejně tak vedení Královéhradeckého kraje považuje mělčanské vodní dílo za strategicky významné protipovodňové opatření. „Letos v červnu jsem jednal s ministrem životního prostředí, stejně jako tento týden v sídle Povodí Labe. Kraj s přípravou této stavby skutečně aktivněpomáhá již delší dobu,“ uvedl hejtman Lubomír Franc.

Zdroj: Hradecký deník

12.8.2011 7.48, Rubrika: Prevence povodní, voda v krajině, Přehrady a vodní díla

Aktuality

Lesní video

více >

Fotoblog

více >

JINOŠOVSKÉ ÚDOLÍJINOŠOVSKÉ ÚDOLÍ
Autor: Nina Havlová

Videoblog

více >

Kalendář Akcí

<< Duben 2020 >>
PÚSČPSN
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 1 2 3