18. 7. 2019

Starosta kritizuje záměr státu zvýšit poplatky za odběr vody

Na zvýšení poplatků za odběr podzemních vod, což je jedním ze záměrů připravované novely vodního zákona, vydělá jen stát. Tvrdí to v článku v Hradeckém deníku starosta Nového Bydžova Pavel Louda.

„Tady má přednost státní úředník, který chce vybírat poplatky za podzemní vodu a pak je rozdělovat v nesmyslných projektech, které nemají s ochranou a rozvojem podzemních zdrojů vody nic společného,“ říká k připravované novele Louda. Podle něj se v případě prosazení tohoto kroku „napakují“ pouze ministerstva a státní úřady. „Jsem mnoho let starostou sedmitisícového města a stejně tak řadu let sedím v představenstvu regionální vodárenské společnosti. Vnímám, stejně jako většina spotřebitelů značný nárůst ceny vodného a stočného za posledních dvacet let,“ dodává Pavel Louda s tím, že nechápe, proč česká vláda agresivně zdražuje vodu. „Žádná ze zemí EU nemá dnes tak vysoké poplatky za surovou vodu, tak vysokou sazbu DPH, tak vysoké poplatky za vypouštění vyčištěných odpadních vod,“ táže se novobydžovský starosta, podle něhož současný podíl odvodu státu z vodného a stočného představuje více než 40 procent z vybrané částky za vodné a stočné.

„Zatímco před třiceti lety stát více než devadesát procent vodárenství dotoval,dnes z něj odsává necelou polovinu vybraného za vodné a stočné,“ dodává Pavel Louda a poukazuje na „nenasytnost“ vodáren, které podle něj dosahují sedmiprocentní zisk.

Podle starosty je to ve srovnání se státem zhruba šestkrát menší částka. „Je tedy jasné, kdo tahá lidem z peněženky nejvíce peněz. Je to stát, který za loňský rok od vodáren inkasoval téměř patnáct miliard korun. Jako hlavní důvod tohoto stavu vidím rozdělení kompetencí ve vodárenství mezi dvě ministerstva, která mezi sebou soupeří o to, kdo vybere víc,“ říká starosta Nového Bydžova a rozklíčovává úlohu dvou „vodních“ rivalů. Je to Ministerstvo zemědělství, respektive státní podnik Povodí, které inkasuje poplatky za povrchovou vodu.

Dalším hráčem je pak Ministerstvo životního prostředí, respektive SFŽP, které dostává polovinu poplatků za podzemní vodu, druhou polovinu inkasují kraje.

Zdroj: Hradecký deník, ilustrační foto Naše voda

 

 

8.4.2016 8.21, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Nápoje a voda v potravinách, Voda a naše peněženka, Podnikání s vodou a zákony, Vodovody a kanalizace

Aktuality

Lesní video

více >

Fotoblog

více >

ZAHÁJENÍ ÚPRAV ZDYMADLA HOŘÍNZAHÁJENÍ ÚPRAV ZDYMADLA HOŘÍN
Autor: Nina Havlová

Videoblog

více >

Kalendář Akcí

<< Červenec 2019 >>
PÚSČPSN
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4