3. 8. 2020

Staré stromy u řeky nahradily zjara nové

Povodí Vltavy, které mimo jiné spravuje i řeku Blanici, pokácelo řadu vzrostlých stromů kolem jejího toku. Připomíná to Benešovský deník s tím, že tamní obyvatelé mohou nyní při procházkách vnímat nejen nově vysazené stromky, ale také nepořádek, který po dělnících kolem řeky zbyl.

„Do této lokality chodím na procházky často, proto jsem si situace všiml. V řece se tvoří hráze ze dřeva, které nikdo neuklidil. Kolem toku jsou také na kupách hromady zbylých větví,” komentoval situaci jeden z místních.  Také fakt, že vzrostlé stromy vypadaly zdravě, a i přesto Povodí Vltavy přistoupilo k jejich odstranění, se zdá být podle některých obyvatel nepřiměřený. Povodí ale na situaci nahlíží jinak. „Ke kácení stromů jsme přistoupili vzhledem ke stáří stromů, které byly za hranicí životnosti a hrozilo jejich zřícení do řeky a vytvoření překážek v průtoku,” podotkl Hugo Roldán z oddělení styku s veřejností. Překážky ze spadaného dřeva jsou ovšem v řece již nyní. Povodí Vltavy se ale brání, že nevznikly po prořezu. „Jde o stromy, které se v řece nacházely již předtím. V místech, kde se nacházejí, byl před prořezem velmi špatný přístup a nebylo možné se k nim s technikou dostat. To se teď zlepšilo a kmeny plánujeme odstranit,” vysvětlil Hugo Roldán.

V rámci akce byli kácení převážně kříženci topolu kanadského, tedy nepůvodní, měkké dřeviny. „Rozhodně se tedy nejednalo o zdravé a perspektivní stromy. Odstraněním byl naopak vytvořen prostor pro růst dřevin, které do naší přírody a k řece patří,” dodal Hugo Roldán. Na místo starých stromů zasadilo povodí řadu nových, mladých stromků. Jedná se o původní dřeviny také s ohledem na jejich přirozený výskyt v místě výsadby.

Povodí Vltavy při pořezu i výsadbě nových stromů jednalo také se zdejší Správou CHKO Blaník, která akci projednala. Kolem řeky Blanice tak dělníci vysadili kombinaci olší, dubů, jilmů a javorů. „V případě delšího suchého období budeme vysázené stromy zalévat. Takto malé stromy jsou také ohrožené popínavými rostlinami, které z nich budeme průběžně odstraňovat,” uvedl Hugo Roldán

Zbylé hromady dřeva podél řeky slibuje Povodí v nejbližší době odstranit.

Zdroj: Benešovský deník, ilustrační foto Naše voda – Nina Havlová

25.4.2017 11.09, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace, Rybářství a rybníkářství, Prevence povodní, voda v krajině, Podnikání s vodou a zákony, Přehrady a vodní díla

Aktuality

VIDEOROZHOVOR

více >

Fotoblog

více >

MYSLIVECKÝ RYBNÍK, KornaticeMYSLIVECKÝ RYBNÍK, Kornatice
Autor: Nina Havlová

Videoreportáž

více >

Kalendář Akcí

<<Srpen 2020>>
PÚSČPSN
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6