15. 9. 2019

SPVEZ: Vodní elektrárny v režii státu jsou dražší

I když je vyšší využití energetického potenciálu vody v naší zemi obecně správná myšlenka, měla by být tato oblast podnikání především záležitostí soukromých majitelů a provozovatelů malých vodních elektráren (MVE).

Myslí si to místopředseda Svazu podnikatelů pro využití energetických zdrojů (SPVEZ) Robet Turinský. Ten tak pro portál Naše voda reagoval na záměr ministerstva zemědělství, které chce podpořit výstavbu nových MVE v režii státních podniků Povodí. Podle informací portálu Naše voda z několika na sobě nezávislých zdrojů se totiž ministerstvo chystá podpořit výstavbu zhruba 40 MVE, zejména na Moravě, s cílem mimo jiné využít zisk z prodeje elektřiny k dotaci cen povrchové vody. Vzhledem k tomu ale, že většina vhodných lokalit k výstavbě MVE je již obsazena, může být návratnost investic velmi dlouhá, až několik desítek let.

„Stát vždy staví za více peněz, protože nemusí hlídat ekonomiku provozu a návratnosti tak, jako soukromý podnikatel,“ říká místopředseda SPVEZ s tím, že tento princip se zdaleka netýká jen MVE. Toužimský také poukazuje na komplikace, které by musely státní podniky Povodí řešit, pokud by nebyla plánovaná vodní elektrárna postavena přímo v korytu toku. „Většina pozemků v těsné blízkosti koryt vodních toků je soukromých, takže by je stát musel vykupovat nebo vyvlastňovat, což náklady dále prodraží,“ varuje SPVEZ. Podle svazu by navíc ministerstvo zemědělství realizací plánu na výstavbu MVE ubíralo možnost realizace obdobných projektů soukromým podnikatelům. To by přitom bylo v rozporu s plány na obecný rozvoj venkova, kde patří mezi hlavní priority podpora malého a středního podnikání a vytváření nových pracovních míst v podnikatelské sféře.

Naše voda – Petr Havel, ilustrační foto naše voda – Nina Havlová

2.2.2016 9.41, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Voda a naše peněženka, Podnikání s vodou a zákony, Přehrady a vodní díla

Aktuality

Lesní video

více >

Fotoblog

více >

LÁZNĚ KYSELKALÁZNĚ KYSELKA
Autor: Nina Havlová

Videoblog

více >

Kalendář Akcí

<< Červenec 2019 >>
PÚSČPSN
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4