4. 6. 2020

Správa NP Podyjí obnovuje zarůstající louky

Dvě údolní louky u Podmolí a Lukova hodlá Správa Národního parku Podyjí (NP) zbavit náletových dřevin. Informuje o tom aktuální číslo bulletinu e-listí NP Podyjí. Cílem je zvýšit prostor pro vzácné květiny a motýly.  

Hlubocká a Gálišská louka se tak přiblíží své původní velikosti. Východní část Hlubocké louky například zarostla téměř až k řece, úzká loučka na rakouském břehu zanikla úplně. „Plánovaným zásahem má dojít k návratu ztracené plochy luk zhruba na předválečnou úroveň, ale i výraznému prosvětlení lesního okraje,“ řekl biolog Robert Stejskal, který má v NP na starosti nelesní plochy. „V počáteční fázi se na obnovených plochách uplatňují rostliny náročné na obsah dusíku, jako jsou například kopřivy, bodláky a pcháče. Odhaduje se, že návrat ke kvalitní, květnaté louce bude trvat minimálně deset let, spíše ještě déle,“ dodal Stejskal.

Podyjské údolní louky, jejichž existence sahá v některých případech až do středověku, zůstaly ležet na české straně údolí ladem po druhé světové válce a vysídlení místních obyvatel. Od té doby zarůstaly náletem dřevin tak, že některé zcela zanikly nebo výrazně zmenšily svoji plochu. „V minulosti, kdy se o louky starali místní sedláci, byly okraje luk důsledně vysekávány, aby nezarůstaly. Louky se také přepásaly, což rovněž zamezovalo zarůstání. V neposlední řadě hrály roli i povodně nebo jarní ledové třenice, které louky hnojily, ale také decimovaly nálety dřevin,“ uvedl Stejskal.

V rakouském Thayatalu zůstala péče o louky víceméně nepřerušena, dodnes se na nich sklízí seno a pasou ovce. Odráží se to podle Stejskala v jejich lepší zachovalosti. Na české straně řeky ochranáři mohli obnovit péči o tyto biotopy teprve po pádu železné opony a zřízení národního parku. Lidé mohou po značených cestách navštívit údolní louky u Hardeggu, pod Ledovými slujemi nedaleko Vranova nebo Lipinskou louku pod Šobesem. Množství neméně zajímavých luk je ke zhlédnutí i v sousedním Thayatalu.

Zdroj a foto (dolní část Hlubocké louky s rozrůstajícím se pásem habrů): e-listí NP Podyjí

17.11.2015 9.24, Rubrika: Čistota vody a rekreace, Prevence povodní, voda v krajině

Aktuality

Lesní video

více >

Fotoblog

více >

VN JEŽKOVECVN JEŽKOVEC
Autor: Nina Havlová

Videoblog

více >

Kalendář Akcí

<<Červen 2020>>
PÚSČPSN
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5