19. 9. 2020

Spotřeba vody ve světě roste, je třeba využívat vod odpadních

Oproti současnosti má podle odhadu Organizace spojených národů (OSN) vzrůst potřeba vody ve světě do roku 2030 o 30 procent. Na významu tak nabývají technologie umožňující opětovné použití odpadních vod nebo jejich recyklaci na materiály, teplo a energii.

S tím souvisejí i nové ekonomické modely, které podporují lepší přístup k pitné vodě anebo omezují odběry vody z primárních přírodních zdrojů. Jak přitom podotýká výkonná ředitelka komunikace Veolia ČR pro Čechy Marcela Dvořáková, jednou z možností je pokud možno v plném rozsahu opětovně využívat odpadní vody.

Například výrobní závod Essilor v Sézanne (francouzský department Marne) bude napříště recyklovat minimálně 70 % spotřebovaného množství vody, která bude opětovně používána přímo ve výrobě. Dalším příkladem je pařížský Disneyland, který jako první provozovatel zábavních parků v Evropě vybudoval vlastní čistírnu odpadních vod za účelem recyklace a následného snížení spotřeby pitné vody. Prakticky všechny odpadní vody tohoto zábavního parku, tj. 740 000 m3 ročně, jsou znovu využity k provozování atrakcí, čištění cest a komunikací či zavlažování zelených ploch (především golfového hřiště) a jsou rovněž částečně využívány pro chlazení elektrárny zajišťující dodávky energie pro celý zábavní park.

Přebytečná voda je jímána do retenční nádrže na dešťovou vodu ve Val d’Europe. Tímto způsobem je dosahováno roční úspory vody ve výši 330 000 m3. Čistírna odpadních vod využívá vysoce efektivní technologii membránové filtrace (proces Biosep), která zajišťuje důkladné odstranění bakterií, virů a parazitů. Plánované zabudování čistírny odpadních vod do kryté budovy sníží v dohledné době potenciální škodlivé vlivy, zvláště pak nežádoucí zápach a hluk. Obecně pak platí, že procesy opětovného využití odpadních vod jsou zaváděny po celém světě. Ve Francii nicméně brzdí jejich rozvoj mimo jiné i velmi přísné předpisy, které často nařizují vysoký stupeň dočištění odpadních vod.

Naše voda, ilustrační foto Naše voda – Nina Havlová

 

31.1.2015 7.07, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Nápoje a voda v potravinách, Čistota vody a rekreace, Voda a naše peněženka, Podnikání s vodou a zákony, Vodovody a kanalizace

Aktuality

VIDEOROZHOVOR

více >

Fotoblog

více >

SYSTÉM MALÝCH TŮNĚK A MEZÍSYSTÉM MALÝCH TŮNĚK A MEZÍ
Foto: Vojta Herout

Videoreportáž

více >

Kalendář Akcí

<<Září 2020>>
PÚSČPSN
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4