20. 10. 2018

Spory o podobu novely vodního zákona trvají

Pozměňovací návrh k novele vodního zákona, podle kterého nebudou smět komunální čističky vod přijímat dovážené vody s nebezpečnými závadnými látkami, zvýší podle Svazu měst a obcí náklady pro firmy, které budou muset vozit odpadní vody na průmyslové čističky.

Připomíná to portál tretiruka.cz s odkazem na informace ČTK a Hnutí Duha. Proti návrhu je také Svaz průmyslu a dopravy ČR. Pokud se návrh schválí, tak čističky začnou vyžadovat rozbory vod, upozornil Jan Zahradník. „Čistírny odpadních vod budou možná také vedeny obavou z toho, že by mohly být při zjištění těch látek pokutovány a tak budou daleko přísnější na to, jaké odpady jim tam lidé vozí. Což se samozřejmě nedotýká velkých průmyslových podniků, velký průmysl si to vyřeší sám, ale jde o ty menší živnostenské aktivity,” řekl Zahradník ČTK. “A bohužel také jde o to, že podle tohoto zákona budou muset všechny odpadní jímky vyvážet na čističky normální občané, kteří nejsou napojení na kanalizaci a kteří mají u svých domů jímky,” dodal. Podle něj by mohlo jít i o běžné sanitární prostředky, jako je například Savo. Horní hranice pokuty pro čistírnu odpadních vod, která by dovezené vody přijala, je podle návrhu půl milionu korun. “Samotná horní hranice je drakonická – pro obec je to nepříjemné, pro čističku likvidační,” dodal poslanec.

Návrh obhajovala náměstkyně ministra životního prostředí Berenika Peštová. Podle ní se v současnosti pouze ředí nebezpečné dovážené odpadní vody. Podle Zahradníka by novinku částečně zmírnil pozměňovací návrh poslance a starosty Olomouce Antonína Staňka. Ten navrhuje, aby mohly dostávat komunální čističky pro tyto odpadní vody povolení. Podle Staňka je nyní k dispozici pouze deset čistíren odpadních vod v republice, které jsou schopné podle připravované legislativy tyto vody zpracovávat. Například z Olomouce budou podle něj muset firmy vozit vody do Otrokovic. K jeho návrhu ale výbor neschválil žádné stanovisko. Negativně se naopak výbor postavil k návrhu, aby desetinu výnosu z poplatků za odběr podzemní vody by nově mohly získat obce.

Podané pozměňovací návrhy – ZDE, Stanovisko Výboru pro životní prostředí – ZDE

Zdroj: https://www.tretiruka.cz , ilustrační foto (malá ČOV – Horní Počernice) PVK

4.4.2018 8.26, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Nápoje a voda v potravinách, Čistota vody a rekreace, Podnikání s vodou a zákony, Vodovody a kanalizace

Aktuality

Kalendář

<< Říjen 2018 >>
PÚSČPSN
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4

Fotoblog

více >

KŘEST KNÍŽKYKŘEST KNÍŽKY
Autor: Nina Havlová

Video dne

více >