6.2.2025 13.55, Rubrika: Prevence povodní, voda v krajině, Podnikání s vodou a zákony
Společnost České štěrkopísky plánuje těžbu z ložiska Újezd u Chocně
Společnost České štěrkopísky plánuje těžbu štěrkopísků z ložiska Újezd u Chocně na Orlickoústecku. Chráněné ložiskové území bylo stanoveno v roce 1991 a nyní je třeba vymezit nový dobývací prostor v části ložiska. Firma chce ročně těžit maximálně 300.000 krychlových metrů suroviny po dobu až 20 let, zjistila ČTK z oznámení o posuzování vlivů záměru na životní prostředí (EIA). Starosta obce se k záměru staví odmítavě.
Těžba zasáhne plochu zhruba 55 hektarů, vytěžené území se bude poté rekultivovat zpět na hospodářské lesní pozemky. Zbylá plocha případných nedotčených ochranných pásem zůstane neodlesněná a vzniklé svahy budou upraveny tak, aby je bylo možné později rovněž zalesnit.
Rada obce chce záměr projednat tento pátek. „Předpokládám, že naše stanovisko bude negativní, ale nemohu mluvit za další členy rady“ řekl ČTK starosta Milan Fajfr (Občané pro svou obec). Podle něj mají obyvatelé obce zkušenosti s podobnou těžbou z dob komunismu, ta však byla na výrazně menší ploše.
Plánů na těžbu štěrkopísku je v Pardubickém kraji více. Společnost Cemex získala vloni kladné stanovisko ministerstva životního prostředí k pokračování těžby u Čeperky na Pardubicku. O rozšíření ložiska usiluje několik let, svůj záměr jednou sama ukončila, znovu podanou dokumentaci pro posouzení vlivu na životní prostředí musela doplnit a upravit. Obec Čeperka měla v minulosti k plánu výhrady, obávala se narušení vodních zdrojů, nyní záměr a priori neodmítá.
Naopak v říjnu 2020 lidé v sousední Stéblové těžbu štěrkopísku ve svém katastru odmítli. V místním referendu se proti ní vyslovilo přes 80 procent hlasujících. O těžbu v lokalitě usilovala těžařská společnost Šaravec a Ruč, která po plebiscitu nedoplnila ve lhůtě tří let dokumentaci pro posouzení vlivu záměru na životní prostředí (EIA).
Odpor vzbudil v roce 2018 také plán společnosti České štěrkopísky na těžbu štěrkopísků u Lohenic, místní části Přelouče na Pardubicku. Část obyvatel těžbu odmítla, měli obavy hlavně z velkého dopadu na krajinu, nárůstu dopravy a hluku a z narušení zdrojů vody. Záměr zatím nezískal kladné stanovisko EIA.
Zdroj: ČTK, ilustrační foto: wikimedia commons, Stan Žůrek
6.2.2025 13.55, Rubrika: Prevence povodní, voda v krajině, Podnikání s vodou a zákonyAktuality

VODNÉ A STOČNÉ 2025: Moravská vodárenská zdraží od dubna v části Olomoucka
Akt. 25.3.2025 11.31Rubrika: Voda a naše peněženka, Vodovody a kanalizace

Loni stála Lesy ČR péče o vodní toky a nádrže skoro miliardu korun
Akt. 25.3.2025 11.28Rubrika: Voda a naše peněženka, Prevence povodní, voda v krajině, Vodlesa