4. 6. 2020

Splav na řece Ostravici se dočká oprav, přibude i rybí přechod

Splav, který se nachází ve frýdecké lokalitě „U Žida“, se dočká rekonstrukce. Informuje o tom Frýdecko-místecký a třinecký deník s tím, že stavební práce budou zahájeny začátkem března, s dokončením se počítá v polovině příštího roku.

Součástí oprav za skoro pět desítek milionů korun bude také vybudování nového rybího přechodu. „Účelem stavby je náprava současného nevyhovujícího stavu objektu a zajištění migrační prostupnosti pro vodní živočichy. Současně bude zajištěna stabilita koryta vodního toku Ostravice,“ řekl Dalibor Kratochvíl, ředitel frýdecko-místeckého závodu Povodí Odry, které oblast spravuje. Státní podnik podle něj při návrhu technického řešení stavby zohlednil fakt, že jde o místo navštěvované hojně turisty, ale i cykloturisty mířícími do Beskyd.

„Součástí kompletní rekonstrukce tohoto spádového stupně bude výstavba nového rybího přechodu na pravém břehu,“ uvedla mluvčí Povodí Odry Šárka Vlčková. Rybí přechod zajišťuje rybám volný pohyb při jejich migraci. Podle dostupných snímků vizualizace se úprav mají dočkat také břehy, na kterých lidé v létě relaxují a po kterých scházejí ke splavu. Předpokládaná cena stavební akce v místě, které je známo také jako Staroměstský jez, je zhruba 48,9 milionu korun, zakázku získalo sdružení firem Zvánovec a Lesostavby Frýdek-Místek. „Odtokové poměry dotčeného území se rekonstrukcí nijak nezmění, nevyhneme se však dočasným omezením, neboť jediný příjezd na staveniště bude pro techniku pouze z levého břehu toku po místní komunikaci přejezdem přes ochrannou hráz s cyklostezkou,“ dodal Kratochvíl. Nákladní auta budou využívat ulic 28. října a Ke Splavu. Na zmíněných cestách, stejně jako v křižovatce s cyklostezkou, mají proto lidé počítat se zvýšeným pohybem náklaďáků.

Zdroj: Frýdecko-místecký a třinecký deník, ilustrační foto Ostravice (úpravy) Povodí Odry

7.2.2017 9.36, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace, Rybářství a rybníkářství, Prevence povodní, voda v krajině, Přehrady a vodní díla

Aktuality

Lesní video

více >

Fotoblog

více >

VN JEŽKOVECVN JEŽKOVEC
Autor: Nina Havlová

Videoblog

více >

Kalendář Akcí

<<Červen 2020>>
PÚSČPSN
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5