21. 5. 2019

V soutěži pivních speciálů se letos prosadily i pivní novinky z menší a malých pivovarů

Pátý ročník soutěže speciálních a neobvyklých piv vyrobených pivovary v ČR – CEREVISIA SPECIALIS – PIVNÍ SPECIÁL ROKU 2014 byl ve znamení úspěchů především menších pivovarů. Informoval o tom spolupořadatel soutěže Josef Vacl ze společnosti PORT.

Letošního ročníku se zúčastnilo 12 pivovarů, které přihlásily do soutěže druhý nejvyšší počet piv za dobu jejího konání – celkem 35. Letošní ročník se poprvé uskutečnil v nedávno otevřeném Výzkumném senzorickém centru Výzkumného ústavu pivovarského a sladařského v Praze (VÚPS).

V kategorie světlá speciální piva, kde bylo přihlášeno 11 vzorků piv, nebyla třetí cena udělena. Na druhém místě se umístilo Postřižinské pivo – Bogan, světlý speciál z produkce Pivovaru Nymburk, s.r.o., dále Primátor Exkluziv 16 % z pivovaru Primátor a.s. a Rychtář speciál, jehož výrobcem je Pivovar Rychtář a.s. Vítězem kategorie se stalo pivo Sváteční speciál – Postřižinské pivo rovněž z Pivovaru Nymburk s.r.o., které tak obhájilo loňské prvenství.

V kategorii polotmavé a tmavé pivní speciály bylo přihlášeno 10 piv. Na třetím místě skončilo pivo Svijanská kněžna z produkce Pivovaru Svijany, a.s.Pardubický Porter, jehož výrobcem je Pardubický pivovar a.s. se umístilo na druhém stejně jako pivo Skalák 13% z Pivovaru Rohozec a.s. a dále Rebel VÝROČNÍ SPECIÁL uvařený v Měšťanském pivovaru Havlíčkův Brod, a.s. Zvítězilo pivo Herold Czech Black Lager vyrobené v Pivovaru Herold Březnice, a.s..

V nejpočetněji obeslané kategorii neobvyklých piv, kterých bylo přihlášeno rekordních 14 značek, získala dělenou třetí cenu piva Rebel višeň z Měšťanského pivovaru Havlíčkův Brod, a.s. a Bohemian Ale z produkce Rodinného pivovaru Bernard. O druhá místo se podělila piva Rebel IPA z Měšťanského pivovaru Havlíčkův Brod, a.s., dále Bernard švestka nealko z produkce Rodinného pivovaru Bernard, a.s., Primátor Stout z produkce pivovaru Primátor, a.s. a CELIA DARK – tmavý bezlepkový speciál, jehož výrobcem je Žatecký pivovar, spol. s r. o. Vítězné pivo Primátor English Pale Ale bylo uvařeno v pivovaru Primátor a.s.

Tradičně dvacetičlenná hodnotitelská komise, rozdělená na dvě subkomise, degustovala přihlášená piva První, dvanáctičlenný panel expertů, tj. grémium bylo složené z členů degustační komise VÚPS doplněné o nezávislé odborníky z dalších odborných institucí jako např. z VŠCHT Praha a Zemědělské univerzity v Praze. Druhý, osmičlenný panel reprezentantů, byl sestaven z významných osobností, které pivo a pivovarskou problematiku dobře znají, ale nezabývají se jeho hodnocením profesionálně.

„Trvající zájem o naši soutěž potvrdil, že pivovary hledají možnost srovnání s konkurencí u piv, jež jsou stále populárnější a nacházejí si nové zákazníky,“ uvedl Josef Vacl s tím, že tato degustační soutěž s odbornou porotou i informovanými laiky nesporně nabízí zajímavé poznatky a signály ovlivňující další směry produkce piv.

Ocenění byla předána představitelům vítězných pivovarů na slavnostním zahajovacím večeru gastronomického festivalu Znojemský hrozen 2014 ve Znojmě.

Naše voda, ilustrační foto: Archiv Naše voda

19.10.2014 16.11, Rubrika: Nápoje a voda v potravinách, Podnikání s vodou a zákony, Statistiky a kauzy

Aktuality

Lesní video

více >

Fotoblog

více >

VODNÍ NÁDRŽ ROZKOŠVODNÍ NÁDRŽ ROZKOŠ
Autor: Nina Havlová

Videoblog

více >

Kalendář Akcí

<< Květen 2019 >>
PÚSČPSN
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2