28. 5. 2020

Soutěž Šumavská mozkovka zná vítěze

Správa Národního parku Šumava (NP) vyhlásila výsledky druhého ročníku o nejlepší popularizační odborný článek ze Šumavy. Informoval o tom mluvčí NP Jan Dvořák.

Všichni soutěžící měli za úkol sepsat svůj výzkum na pouhé dvě strany časopisu. Navíc musely být články doplněny fotografiemi, případně grafy. A ještě psát odborný text populární formou. „To není nijak snadný úkol. Popsat dlouhodobý výzkum v několika odstavcích, tak aby se na nic nezapomnělo a dávalo to smysl, to zabere hodně úsilí a je třeba mít i trochu talentu. Ale napsat takový popularizačně-naučný článek je podle mě jeden z nejlepších způsobů, jak nám nevědcům přiblížit právě tuto, pro laiky leckdy nepochopitelnou práci,“ vysvětluje ředitel Správy NP Šumava Pavel Hubený.

„O to víc si vážím všech, kteří loni i letos do soutěže šli. Tento ročník mě potěšilo hlavně to, že autoři textů své články posílali sami a my je nemuseli nijak přemlouvat. Díky tomu se sešla opravdu pestrá pětice zajímavých článků, ze kterých se čtenáři dozvěděli mnoho zajímavostí o Šumavě,“ dodává.

„Celkem došlo 177 hlasů a opravdu až do uzávěrky, která byla 7. února, nebylo jisté, kdo vyhraje. V průběhu soutěže se totiž často měnilo pořadí, ale nakonec nejvíce hlasů, celkem 47, obdržel článek Pavla Šamonila „Mluvily jako hrob, aneb paměť pralesních půd“, ve kterém popisuje monitoring půdních profilů v Boubínském pralese,“ informoval Dvořák.

„Boubínský prales je asi velice inspirativní, protože loni zvítězil v Šumavské Mozkovce článek mykologa Národního muzea Jana Holce s názvem „Chrám vzácných hub“, ve kterém popisoval celoroční monitoring hub v Boubínském pralese. Pavel Šamonil letos zvítězil s drobným náskokem devíti hlasů nad druhým Jaroslavem Vrbou a jeho článkem s názvem „Jak jsem potkal kyselé deště“. O tom, jak vyrovnaná soutěž to letos byla, vypovídá i třetí místo, o které se dělí s pětatřiceti hlasy Tomáš Koutecký s článkem „Malá exkurze mezi letokruhy šumavských smrčin, aneb jak to bylo u Plešného jezera a nad Březníkem“ s Evou Zelenkovou a jejím textem s názvem „Poodhalená tajemství řeky. Dvaadvacet hlasů pak obdržel článek „Historie kůrovcové kalamity na Šumavě a její možné dopady na budoucí vývoj“ Petra Zahradníka,“ uvedl Dvořák.

Nejlepší popularizační článek, v doprovodném hlasování, hodnotí také odborná porota složená ze zástupců všech Národních parků na území České republiky.

„Oproti veřejnosti, která články hodnotí spontánně, což je účelem této soutěže, my jsme si určili čtyři kritéria, podle kterých jsme články hodnotili a budeme je uplatňovat i v dalších ročnících. Jsou to komplexnost a víceoborový přístup, soulad textu a obrazového doprovodu, míra jedinečnosti výzkumu a jeho výsledků a originalita zpracování tématu. Na jejich základě jsme vybrali článek Tomáše Kouteckého Malá exkurze mezi letokruhy šumavských smrčin,“ vysvětluje rozhodnutí odborné poroty její předseda Tomáš Rothröckl, ředitel NP Podyjí.

Výsledky 2. ročníku soutěže Šumavská Mozkovka:

Pavel Šamonil – Mluvily jako hrob, aneb paměť pralesních půd – 47 hlasů

Jaroslav Vrba – Jak jsem potkal kyselé deště – 38 hlasů

Eva Zelenková – Poodhalená tajemství řeky – 35 hlasů

Tomáš Koutecký – Malá exkurze mezi letokruhy šumavských smrčin, aneb jak to bylo u Plešného jezera a nad Březníkem – 35 hlasů

Petr Zahradník – Historie kůrovcové kalamity na Šumavě a její možné dopady na budoucí vývoj – 22 hlasů

Zdroj a foto: NP Šumava

14.2.2016 15.58, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace, Prevence povodní, voda v krajině

Aktuality

Lesní video

více >

Fotoblog

více >

NOVÝ MOST PŘES LABENOVÝ MOST PŘES LABE
Autor: Nina Havlová

Videoblog

více >

Kalendář Akcí

<<Květen 2020>>
PÚSČPSN
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31