24. 7. 2019

2.9.2015 13.13, Rubrika: Čistota vody a rekreace

Soutěž Čistá řeka Sázava chce vzbudit zájem dětí a mládeže o přírodu

Probudit v dětech zájem o přírodu a její ochranu je cílem soutěže Čistá řeka Sázava, kterou dnes vyhlásila společnost Posázaví o.p.s. Uvedla to mluvčí společnosti Jaroslava Tůmová.

Zúčastnit se jí mohou týmy dětí a žáků do 18 let, jejichž úkolem je vytvořit praktický vzdělávací materiál, který by zábavnou, ale přitom účinnou formou přiblížil každému, kdo o to stojí, řeku Sázavu se všemi jejími krásami, přírodními zákonitostmi i problémy. Soutěžní týmy se musí zaregistrovat do 15. 10. 2015, termín odevzdání prací je do 29. 2. 2016. Soutěž navazuje na úspěšný projekt Čistá řeka Sázava, kdy dobrovolníci každoročně na jaře uklízejí břehy jedné z nejromantičtějších českých řek.

„Vyhlášením soutěže chceme ještě více vtáhnout děti a mládež do projektu Čistá řeka Sázava a vzbudit v nich zájem o prostředí, ve kterém žijí. Protože akce Čistá řeka Sázava je hlavně o výchově.  Chceme v dětem probudit kreativitu – pokud se jim podaří vytvořit zajímavý materiál, mohl by se použít při výuce a osvětě ve školách, školkách, mateřských centrech, domech dětí, přírodovědných kroužcích, úřadech, ale i v rodinách,“ řekla zástupkyně ředitele společnosti Posázaví o.p.s. Bohunka Zemanová.

Soutěže se mohou zúčastnit mateřské a základní školy, mateřská centra, domy dětí a mládeže a další skupiny dětí ve věku do 18 let. Soutěžní tým by měl mít do 25 členů (nebo maximálně 1 třída) a musí mít alespoň 1 plnoletého garanta (vyučujícího, rodiče…). Jejich úkolem bude vytvořit text, obraz, zvukový nebo filmový záznam na téma řeka Sázava. Může se jednat o vzdělávací hru či knížku pro nejmenší, studijní pomůcku pro pedagogy, návod na využití vodních zdrojů nebo třídění odpadů…

A co za to? Odměna dle vlastního výběru (workshop, výlet či jiný zážitek) v hodnotě 6 000 korun, které do soutěže věnoval majitel firmy Bisport s.r.o Jaromír Biolek. Tato částka byla vybrána za půjčení lodí při letošním jarním otevírání řeky Sázavy v Týnci nad Sázavou. „Řekli jsme si, že vybrané peníze nerozpustíme v rozpočtu úklidové akce, ale využijeme je smysluplněji,“ dodala Bohunka Zemanová.

Drobnými cenami budou odměněny všechny soutěžní týmy.

Porota bude složena ze zástupců společnosti Posázaví o.p.s., Bisport s.r.o.., pedagogů a studentů. Podrobnosti o soutěži podá manažerka projektu Čistá řeka Sázava Denisa Cibulková, tel.: 608 702 061, e-mail: cibulkova@posazavi.com.

Projekt Čistá řeka Sázava je nekomerční aktivitou financovanou z dotací od obcí, z příspěvku sponzorů a dalších dárců. Letos se uskutečnil už desátý ročník. V prvních ročních se řeka Sázava uklízela mezi městem Sázava a obcí Pikovice, v současnosti se už čistí napříč dvěma kraji, Středočeským a Vysočinou. Akci organizují společnosti Posázaví o.p.s., Lípa pro venkov z.s., Královská stezka o.p.s. a MAS Havlíčkův kraj o.p.s. S úklidem více než 200 kilometrů řeky Sázavy a jejích přítoků letos pomáhalo 3 076 dobrovolníků, kteří sesbírali téměř 37 tun odpadků.

Naše voda

2.9.2015 13.13, Rubrika: Čistota vody a rekreace

Aktuality

Lesní video

více >

Fotoblog

více >

JEZERO PLASTIRAS S PŘEHRADOU - ŘECKOJEZERO PLASTIRAS S PŘEHRADOU - ŘECKO
Aitor: Nina Havlová

Videoblog

více >

Kalendář Akcí

<< Červenec 2019 >>
PÚSČPSN
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4