7. 6. 2020

Soumrak biopaliv: Jejich podíl v dopravě se má podle EU snižovat

Evropská Komise navrhuje v nové směrnici pro obnovitelné zdroje omezit roli biopaliv při snižování emisí z dopravy. Informuje o tom portál euractiv.cz s tím, že podle nových poznatků mohou biopaliva životnímu prostředí spíše škodit.

Biopaliva by měla hrát v evropské dopravě jen omezenou roli a po roce 2020 už by neměla získávat veřejnou podporu. Evropská komise o to usiluje ve svém návrhu nové verze směrnice o obnovitelných zdrojích (OZE), která má platit právě v příštím desetiletí. Zatímco v roce 2021 by měl jejich podíl v dopravě dosahovat maximálně 7 %, do roku 2030 chce Komise toto číslo snížit na 3,8 %. Podíl dalších „nízkoemisních paliv“ by měl naopak vzrůst na 6,8 %.

Bernd Kuepker z generálního ředitelství Komise pro energetiku zdůraznil, že bioethanol vyráběný ze zemědělských plodin má na životní prostředí nepříznivý vliv kvůli takzvaným nepřímým změnám využití krajiny (Indirect Land Use Changes – ILUC). Tyto nepřímé změny způsobuje nahrazování lesních a travních porostů poli, na kterých se pěstují plodiny potřebné pro produkci zelených paliv. Proměna krajiny může ohrožovat potravinovou bezpečnost, ovlivňovat ceny polnohospodářských komodit a paradoxně také zvyšovat množství vypouštěných emisí. Komise proto dává přednost vyspělejším biopalivům, která lze vyrábět například ze zemědělských zbytků nebo z odpadu. Podle Paula Deana z institutu pro výzkum environmentálních otázek na University College v Corku se ale vyspělejší typy biopaliv v Evropě zatím dostatečně nerozvinuly kvůli vysokým nákladům, poklesu cen ropy a politické nestabilitě. Politika v oblasti biopaliv totiž podle něj k těm nejproměnlivějším v EU.

EU má navíc problémy s kontrolou udržitelnosti produkce biopaliv. Minulý rok na to ve své zprávě upozornil Evropský účetní dvůr. Většina biopaliv přicházejících na evropský trh prochází certifikací v rámci dobrovolných systémů uznávaných Komisí. Auditoři ale zjistili, že tento způsob kontroly je slabý. Komise podle nich nežádá potvrzení o tom, že za výrobou biopaliv nestojí konflikty o vlastnictví půdy, nucená nebo dětská práce nebo špatné podmínky pro zemědělce. Dobrovolná schémata prý nesledují ani dopady produkce biopaliv na krajinu nebo ověření toho, že se skutečně vyrábějí z odpadů nebo zemědělských plodin splňujících environmentální standardy.

Zdroj: http://euractiv.cz/, (redakčně kráceno) ilustrační foto Naše voda – Nina Havlová (řepka)

11.2.2017 3.09, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Prevence povodní, voda v krajině, Podnikání s vodou a zákony

Aktuality

Lesní video

více >

Fotoblog

více >

VN JEŽKOVECVN JEŽKOVEC
Autor: Nina Havlová

Videoblog

více >

Kalendář Akcí

<<Červen 2020>>
PÚSČPSN
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5