13. 7. 2020

Soud znovu zrušil devítimilionovou pokutu pro vodárenskou firmu

Krajský soud v Brně znovu zrušil tři roky starou devítimilionovou pokutu, kterou uložil Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) společnosti Vodovody a kanalizace Pardubice. ČTK to dnes potvrdila mluvčí soudu Simona Tesařová.

Zakázkou za 300 milionů korun na modernizaci biologické čistírny odpadních vod v pardubické části Semtín se bude ÚOHS znovu zabývat. Krajský soud v Brně už případ jednou řešil. Loni v srpnu pokutu zrušil, což se ale nelíbilo ÚOHS, který podal kasační stížnost k Nejvyššímu správnímu soudu (NSS). Ten pak případ vrátil soudu nižší instance, který v úterý pokutu znovu zrušil.

Vodárenská společnost podle ÚOHS chybovala, když ve zprávě o posouzení a hodnocení nabídek neuvedla, jak dospěla k závěru, že údajně mimořádně nízké nabídkové ceny uchazečů jsou opodstatněné a jejich výši akceptovala. Tím se podle antimonopolního úřadu postup vodárenské společnosti stal nepřezkoumatelným a netransparentním.

Tento závěr nyní soud odmítl. “Žádné závěry ÚOHS ani jeho předsedy o existenci mimořádně nízkých nabídkových cen v nabídkách uchazečů jako nutného předpokladu pro spáchání uvedeného správního deliktu nejsou z napadeného ani prvostupňového rozhodnutí zřejmé,” uvedla Tesařová. ÚOHS podle ní nedělal v této věci ani žádné dokazování.

Vodovody a kanalizace Pardubice vyzvaly po otevření nabídek hned čtyři uchazeče ke zdůvodnění mimořádně nízkých cen. Podle ÚOHS je ale v protokolu o jednání hodnotící komise i ve zprávě o posouzení a hodnocení nabídek jen stroze uvedeno, že hodnotící komise se otázkou zdůvodnění mimořádně nízkých nabídkových cen zabývala a akceptovala je. Blíže se k výsledkům posouzení, tedy z jakého důvodu shledala zdůvodnění mimořádně nízkých nabídkových cen opodstatněnými, nevyjádřila. “K porušení zákona by mohlo dojít pouze v tom případě, kdyby hodnotící komise neshledala existenci mimořádně nízkých nabídkových cen, i když by se tyto mimořádně nízké nabídkové ceny v nabídce některého z uchazečů vyskytovaly, a tohoto uchazeče by poté hodnotící komise nevyřadila,” uvedla Tesařová.

Vodovody a kanalizace Pardubice uzavřely smlouvu s vybranou firmou ještě před rozhodnutím ÚOHS. Úřad to kritizoval. ÚOHS tuto skutečnost údajně zohlednil při stanovování výše ukládané sankce. Vodovody a kanalizace ale tvrdily, že smlouvu uzavřít musely, aby stihly termíny pro čerpání peněz z dotací. Vodárny čistírnu odpadních vod vlastní, koupily ji od chemičky před sedmi lety za 485 milionů korun. Její modernizace měla zlepšit životní prostředí, zvláště kvalitu vody v Labi.

Zdroj: ČTK, ilustrační foto Naše voda – Nina Havlová (Labe v Pardubicích)

 

20.7.2016 14.18, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace, Podnikání s vodou a zákony, Vodovody a kanalizace

Aktuality

VIDEOROZHOVOR

více >

Fotoblog

více >

NAUČNÁ STEZKA OLŠINANAUČNÁ STEZKA OLŠINA
Autor: Nina Havlová

Videoreportáž

více >

Kalendář Akcí

<<Červenec 2020>>
PÚSČPSN
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2