19. 7. 2019

Soud poprvé potrestal konkrétní osoby v souvislosti s nelegálním kácením

V listopadu 2012 zjistili inspektoři z oddělení ochrany lesa České inspekce životního prostředí (ČIŽP) v Olomouci vykácení porostu mladšího 80 let v katastru obce Nová Hradečná na Olomoucku. Za porušení zákona udělila ČIŽP pokutu 400 000 korun.

Jak totiž upozornila mluvčí ČIŽP Radka Burketová, lesní porosty do tohoto věku zákon na ochranu lesa před mýtní těžbou chrání. Lesní pozemek s porostem koupila společnost Wood-Steel a.s. se sídlem v Praze a přes písemný zákaz příslušné státní správy lesa Městského úřadu Uničov ihned nechala dřevo vytěžit najatou firmou. Souvislá holina byla vytvořena na ploše 0,96 ha. ČIŽP uložila podle zákona společnosti pokutu 400 tisíc korun. Případ šetřila také Policie ČR a dostal se k soudu. Ten vůbec poprvé odsoudil v souvislosti s nelegálním kácením konkrétní fyzické osoby, které ho nařídily, a to za zneužití vlastnictví.

Inspektoři ČIŽP mimo jiné konstatovali, že v důsledku provedené těžby dřeva došlo k ohrožení plynulého plnění funkcí lesa na dotčeném pozemku a lesní porosty sousedních vlastníků lesa jsou ohroženy škodlivým působením větru a kůrovců. „Během krátké doby se plocha lesa na pozemcích sousedních vlastníků tímto negativním působením skutečně zvětšila, napadené porosty musely být odstraněny až na celkové čtyři hektary a plocha bez lesního porostu se dále zvětšuje. Holina nebyla zalesněna, i když už uplynula zákonná lhůta. Stabilita navazujícího lesa je na dlouhou dobu narušena,“ uvedl Radek Pallós, ředitel Oblastního inspektorátu ČIŽP v Olomouci.

Tento případ nezákonné těžby dřeva šetřila rovněž Policie ČR. Státní zástupce obvinil fyzické osoby, které byly v době těžby v pozici statutárních orgánů společnosti nebo za ni jednaly. Měly se dopustit přečinu „zneužívání vlastnictví“ podle trestního zákona. „Soud nakonec rozhodl o uložení podmíněného trestu třem fyzickým osobám, které podle něj jednaly tak, že úmyslně vymýtily les a ponechaly jej bez obnovy, uložené jim lesním zákonem,“ řekl Pallós.

Vůbec poprvé tak soud potrestal v souvislosti s nelegálním kácením i konkrétní fyzické osoby, které jednaly za firmu. V soudních materiálech jsou citována mimo jiné rozhodnutí ČIŽP, kterými byly inspekcí opakovaně ukládány pokuty společnosti Wood-Steel a.s. za nezákonné kácení i na jiných místech v Česku. „V letech 2009 – 2014 to bylo osm pokut a opatření ve výši 4 320 000 korun. K tomu bylo jednomu z právě odsouzených uloženo různými oblastními inspektoráty ČIŽP celkem dvacet pokut a opatření k nápravě v souhrnné výši 3 590 000 korun,“ řekl Erik Geuss, ředitel ČIŽP.

Naše voda, foto vykácené lokality: ČIŽP

 

 

2.9.2015 10.08, Rubrika: Prevence povodní, voda v krajině, Podnikání s vodou a zákony, Statistiky a kauzy

Aktuality

Lesní video

více >

Fotoblog

více >

ZAHÁJENÍ ÚPRAV ZDYMADLA HOŘÍNZAHÁJENÍ ÚPRAV ZDYMADLA HOŘÍN
Autor: Nina Havlová

Videoblog

více >

Kalendář Akcí

<< Červenec 2019 >>
PÚSČPSN
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4