19. 9. 2020

31.8.2020 6.18, Rubrika: Čistota vody a rekreace

Sokolovská uhelná a SUEZ budou spolupracovat při využití odpadů

Společnost Sokolovská uhelná a firma SUEZ CZ budou spolupracovat při využití a nakládání s odpady. Obě společnosti podepsaly smlouvu o konsorciu. Ta umožní spuštění regionálního centra zpracování a využití odpadů u Vřesové na Sokolovsku, informovala o tom Sokolovská uhelná.

Rozšíření nabídky a služeb v této oblasti by mělo oslovit firmy i obce, hlavně v souvislosti s novelou zákona o odpadech a podporou třídění a recyklace. „Propojení naší dlouholeté zkušenosti v oblasti energetiky a zkušenosti našich partnerů ze SUEZ CZ, kteří do oboru odpadového hospodářství vnáší principy oběhového hospodářství, nabízí řadu zajímavých možností. Umožní konečně v plném rozsahu rozvinout dlouho plánovanou spolupráci s krajskou Komunální odpadovou společností a nabídnout obcím tolik potřebné služby v oblasti zpracování a využití komunálního odpadu,“ uvedl místopředseda představenstva Sokolovské uhelné David Najvar.

V prostoru bývalé výsypky, v blízkosti areálu kombinátu ve Vřesové a skládky komunálního odpadu SUAS-skládková, bylo vybudováno zařízení na mechanicko-biologickou úpravu odpadu, první svého druhu v České republice. Technologie je schopna zpracovat 60 000 tun vstupního odpadu za rok, což je zhruba kapacita produkce odpadu v Karlovarském kraji.

Společný projekt Sokolovské uhelné a SUEZ CZ se ale nebude opírat pouze o zařízení mechanicko-biologické úpravny u Vřesové, které bude připravovat především alternativní palivo pro nový energetický blok ve Vřesové. Ten má vzniknout také jako součást spolupráce Sokolovské uhelné a SUEZ CZ. Do systému bude po úpravách zapojena i bioplynová stanice, která umožní využít biologické složky odpadů k výrobě elektrické energie a tepla.

„Právě sofistikované, moderní a čisté energetické využití odpadu je hlavní změnou oproti původnímu projektu, který počítal s výrobou směsných pelet a s jejich tlakovým zplyňováním ve Vřesové,“ dodal Najvar. Výstavbou nového RDF zdroje ve Vřesové vznikne nejen záložní technologie pro výrobu elektrické energie a tepla, ale také nová pracovní místa a rozvojové příležitosti.

Provozní zkoušky nové třídicí technologie začnou už na přelomu září a října. Na základě jejich výsledků bude rozhodnuto o technologii energetické části projektu. Centrum mechanicko-biologické úpravny by mělo být postupně rozšířeno o další technologie na využití a zhodnocení odpadů.

ČTK, ilustrační foto odpady-online.cz

 

31.8.2020 6.18, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace

Aktuality

VIDEOROZHOVOR

více >

Fotoblog

více >

SYSTÉM MALÝCH TŮNĚK A MEZÍSYSTÉM MALÝCH TŮNĚK A MEZÍ
Foto: Vojta Herout

Videoreportáž

více >

Kalendář Akcí

<<Září 2020>>
PÚSČPSN
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4