7. 7. 2020

25.11.2018 6.27, Rubrika: Čistota vody a rekreace

SodaStream přispěl k očistě karibského ostrova Roatan

Proti plastovému odpadu by se místo recyklace, která se ukazuje jako málo účinná, mělo bojovat prostřednictvím recyklace. Tvrdí to alespoň ve své zprávě pro PROTEXT společnost SodaStreem, která se rozhodla uklidit karibský ostrov Roatan od plastových odpadků.

Karibské ostrovy považuje řada lidí za symbol čisté přírody a ideální dovolenkovou destinaci. Bohužel, realita je jiná. Už i tento mnohými vzývaný tropický ráj je zatížen obrovskými nánosy odpadků, především těch vyrobených z plastu. Na ostrov proto vyrazilo 130 zástupců společnosti SodaStream, kde vlastními silami přispěli k jeho očistě. Společně s dětmi a zástupci státních složek včetně policie a armády uklízeli pobřeží, laguny, zátoky, přístavy i části vnitrozemí. “Zkrátka jsme se rozhodli zvednout ze židle a přiložit ruku k dílu, protože plastový odpad představuje obrovský problém. A rovněž chceme poukázat na to, že recyklace není řešení, protože drtivá většina vyprodukovaného plastového odpadu končí na skládkách nebo jako odpad v přírodě,“ říká Zdeněk Zahrádka, manažer značky SodaStream v ČR, který se akce účastnil jako jeden ze dvou českých zástupců.

Na skládkách končí 79 % plastového odpadu Světová produkce plastu je obrovská. Ačkoliv se v širším měřítku začaly plasty vyrábět až v 50. letech minulého století, američtí vědci z University of California odhadují, že k roku 2017 bylo na světě vyrobeno 8,3 miliardy tun plastu. A zátěž na životní prostředí a přírodní zdroje je při jejich produkci nezanedbatelná. Na výrobu jedné tuny plastů se spotřebuje až 2,5 tuny ropy a při výrobě balené vody se každoročně použije 2,7 milionů tun plastické hmoty.

Obecně se mělo za to, že vhodným řešením dalšího nakládání s plastem je recyklace, ale jak se ukazuje, ta zdaleka není všespásná. Podle zmiňovaných dat vědců University of California se recykluje pouhých 9 % plastového odpadu, 12 % se spaluje a 79 % končí na skládkách bez dalšího využití. Odhadem je tak v současnosti na skládkách okolo 4,9 miliardy tun plastového odpadu a do roku 2050 toto číslo stoupne na 12 miliard tun.

Jaká je situace v ČR?

Podle dat Ministerstva životního prostředí v roce 2017 vzniklo v České republice 248 585 tun plastového obalu. Naše země sice pravidelně obsazuje nejvyšší příčky v objemu recyklace, ale přesto více než 40 % z vyprodukovaného objemu není k materiálové recyklaci využito. Navíc bylo letos vědci Ústavu pro hydrodynamiku Akademie věd České republiky (AK ČR) zjištěno, že mikroplastové částice se nachází i v tuzemské pitné vodě. Vědci AV ČR zkoumali vzorky ze tří úpraven vody v ČR a došli k závěru, že konvenční čistírny dokáží postihnout (v závislosti na vodním zdroji a použité čistírenské technologii) pouze 70-83 % mikroplastových částic. Nakonec se tak kontaminovaná voda dostává do zdrojů určených pro výrobu pitné vody.

Precyklace jako řešení

Plastový odpad a mikroplasty zkrátka představují pro moderní společnost u nás i na celém světě obrovský problém. “Lidé jsou dnes naučeni třídit plastový odpad prostřednictvím žlutých recyklačních kontejnerů a jsou přesvědčeni, že je tak problém s plastovým odpadem vyřešen tím správným způsobem. Jakýkoliv plast ale vložením do žlutého kontejneru nezmizí. V současnosti je pouze část takto vytříděného plastového odpadu zužitkována jako materiál užitečný pro nové produkty. Zbytek plastů pak může skončit jako odpad kdesi v zámoří, ve spalovně či zahrnutý na nedaleké skládce, kde s námi bude ještě dalších několik stovek let. Prostřednictvím nově spuštěné marketingové kampaně chce proto značka SodaStream otevřít diskuzi a upozornit na skutečnost, že jedinou opravdu účinnou metodou, jak se s hrozbou plastového odpadu vypořádat, je precyklace. Tedy namísto hledání metod likvidace plastový odpad vůbec nevytvářet tam, kde jeho použití nedává smysl. Jako je tomu i v případě plastových lahví na jedno použití,” uvádí Zdeněk Zahrádka a dodává: “Současně nabízíme ke zvážení i možný způsob, jak se v případě běžné rodiny vyhnout nákupu více než 2 500 lahví během tří let, který je dostupný pro každého a dá se s ním začít teď hned.”

Zdroj a foto: PROTEXT, SodaStream

25.11.2018 6.27, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace, Podnikání s vodou a zákony, Statistiky a kauzy

Aktuality

VIDEOROZHOVOR

více >

Fotoblog

více >

NS U MLEJNANS U MLEJNA
Autor: Nina Havlová

Videoreportáž

více >

Kalendář Akcí

<<Květen 2020>>
PÚSČPSN
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31