5. 7. 2020

Snížení DPH na vodné by zákazníci poznali, tvrdí vodohospodář

Snížení daně z přidané hodnoty (DPH) na vodné a stočné by okamžitě snížilo ceny pro koncové zákazníky, řekl dnes v rozhovoru s ČTK obchodní ředitel pro rozvoj v oblasti vodního hospodářství Veolie Ondřej Beneš.

Například v Praze by to podle něj bylo zlevnění o zhruba čtyři koruny za metr krychlový. Pražané aktuálně platí na vodném a stočném 85,42 koruny za metr krychlový. Možnost snížení daně ze současných 15 na deset procent dříve podpořil i ministr životního prostředí Richard Brabec .

V Praze se o provoz vodovodů a kanalizací starají Pražské vodovody a kanalizace, které vlastní francouzská Veolie. Samotná infrastruktura je majetkem města, správcem majetku je městem vlastněná Pražská vodohospodářská společnost. “Vlastník schvaluje kalkulaci vodného a stočného bez DPH. Když se sníží DPH, tak se sníží automaticky cena,” vysvětluje Beneš.

Cena vody v Praze by stoupat v následujících letech o více než inflaci nemusela. Mohly by ji však podle Beneše významněji ovlivnit zásahy státu, například pokud by se zásadně změnily environmentální limity a poplatky například za vypouštění odpadních vod. Navýšení cen by také bylo nutné, pokud by se vlastník rozhodl pro větší rozvoj vodohospodářského majetku. “Vybudování nových sítí a objektů na síti sebou nese nutnost odpovídající tvorby zdrojů v cenách pro vodné a stočné,” doplnil. Rozvoj vodárenské infrastruktury se v ČR podle Beneše přes velké investice v posledních letech oproti minulému století zpomalil, připojují se hlavně malé aglomerace. “U větších aglomerací vidíme významné rozšiřování zejména developerskou činností u Prahy a Brna,” upozornil.

Loni činily ztráty vody v pražské vodovodní síti 14,2 procenta. To je meziroční zlepšení o 3,4 procenta. Ještě v roce 2000 byly ztráty vody 34,17 procenta a v roce 1996 dokonce přes 43 procent. Vodárenské společnosti z Německa ale ukázaly, že ztráty mohou jít i pod deset procent. Ovšem vždy je třeba masivních investic včetně systematické výměny vodovodních řadů.

Vlastníkem PVK je francouzská firma Veolia. Z tržeb přes šest miliard korun ročně se Praze za pronájem vrací 2,3 miliardy korun a více než miliardu dává každoročně do oprav a údržby provozovaného majetku. Podle předběžných výsledků loni klesl oproti předchozímu roku čistý zisk PVK o sedm milionů korun na 526 milionů Kč při zvýšení obratu na 6,8 miliard Kč. Společnost uvedla, že celý zisk vyplatí jedinému akcionáři, tedy Veolii. Z původní investice se francouzskému vlastníkovi podle Beneše zatím nevrátila zdaleka ani polovina.

ČTK, ilustrační foto Naše voda – Nina Havlová (Ondřej Beneš)

 

22.2.2017 15.59, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Nápoje a voda v potravinách, Čistota vody a rekreace, Voda a naše peněženka, Podnikání s vodou a zákony, Vodovody a kanalizace, Nejčtenější

Aktuality

VIDEOROZHOVOR

více >

Fotoblog

více >

NS U MLEJNANS U MLEJNA
Autor: Nina Havlová

Videoreportáž

více >

Kalendář Akcí

<<Červenec 2020>>
PÚSČPSN
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2