6. 8. 2020

SmVaK Ostrava optimalizuje vodovodní řad pro zásobování Podlesí

Společnost Severomoravské vodovody a kanalizace Ostrava a.s. (SmVaK) nesměřuje prostředky do obnovy, rozvoje, modernizace a oprav vodovodních sítí pouze do velkých měst v regionu. V současnosti odstartovala optimalizace téměř pětikilometrového vodovodního řadu u Budišova nad Budišovkou a Města Libavá za zhruba osm milionů korun.

Informoval o tom mluvčí SmVaK Marek Síbrt. Poté, kdy převzala zásobování vojenského újezdu a Města Libavá pitnou vodou Armádní Servisní a byl ukončen odběr z vodovodního řadu společnosti SmVaK Ostrava, je totiž podle mluvčího nutné optimalizovat dodávky pro část Budišova nad Budišovkou – Podlesí. Výměna 4766 metrů vodovodního přiváděcího řadu je realizována bezvýkopovou technologií, která je rychlejší, efektivnější, ekologičtější a levnější než tradiční výkopová metoda. Hotovo by mělo být do konce podzimu.

„Vodovodní řady byly dimenzovány na výrazně vyšší odběry, což se poté, kdy jsme přestali zásobovat Libavou, změnilo. Kdybychom stavbu spočívající mimo jiné v úpravě stávajících řadů i vystrojení zrychlovací čerpací stanice neprovedli, voda by se v potrubí zdržela neúměrně dlouhou dobu. To by mělo dopad na její kvalitu pro konečné odběratele v Podlesí. Nevyhovující by byly i tlakové poměry v síti,“ vysvětluje ředitel vodovodů společnosti SmVaK Ostrava Milan Koníř.

Výměna bude provedena v celé délce bezvýkopovou technologií. Ta je výhodná nižšími náklady v porovnání s výkopovými metodami, ale také rychlostí provedení.  Do povrchu je při tomto způsobu výstavby nutné zasahovat u startovací a cílové jámy, jejichž účelem je také manipulace s vrtnými technologiemi. V případě stavby u Budišova je většina trasy vedena v zelených plochách extravilánu obce.

Součástí stavby je například také přepojení šesti vodovodních přípojek, napojení nového potrubí ve zrychlovací čerpací stanici v Budišově, úprava vystrojení zrychlovací čerpací stanice s vodojemem o objemu padesát metrů kubických v Podlesí.

Naše voda, ilustrační foto (armáda) Naše voda – Nina Havlová

 

 

15.9.2017 15.18, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Nápoje a voda v potravinách, Čistota vody a rekreace, Podnikání s vodou a zákony, Vodovody a kanalizace

Aktuality

VIDEOROZHOVOR

více >

Fotoblog

více >

MYSLIVECKÝ RYBNÍK, KornaticeMYSLIVECKÝ RYBNÍK, Kornatice
Autor: Nina Havlová

Videoreportáž

více >

Kalendář Akcí

<<Červen 2020>>
PÚSČPSN
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5