25. 5. 2019

SmVaK odkalila přivaděč Ostravského oblastního vodovodu

Na začátku října proběhla každoroční akce Severomoravských vodovodů a kanalizací Ostrava (SmVaK), jejímž cílem je odvést z vodovodního potrubí nežádoucí sedimenty železitého původu, které se v něm postupně usazují. Informoval o tom mluvčí SmVaK Marek Síbrt.

Pro odvedení usazených sedimentů z potrubí s průměrem 1600 milimetrů se podle mluvčího pětinásobně zvýšil průměrný průtok v řadu. Během odkalování vodovodního přivaděče z Úpravny vody Podhradí přes Bílov do Krmelína a další větve mezi lokalitou Fulnek-Děrné a Stříteží u Hranic na Moravě byla voda vypouštěna přes kalníky do okolních toků. Akce proběhla v koordinaci s obcemi a městy na trase stejně jako s příslušnými organizacemi Českého rybářského svazu, ale také s významnými odběrateli, jimiž jsou Vodovody a kanalizace Přerov a Ostravské vodárny a kanalizace.

Přivaděč Podhradí – Dolejší Kunčice – Bílov – Krmelín/Bělá tvoří třetí větev Ostravského oblastního vodovodu a dodává vodu do části Ostravy a severní části okresu Nový Jičín. V lokalitě Fulnek-Děrné se napojuje na třetí přivaděč přívodní řad Fulnek-Hranice, kterým je dodávána pitná voda do okresu Přerov a po trase je napojena část Fulneku a Nového Jičína.

„Kalníky jsou umístěny na nejnižších místech potrubí a jsou otevírány vždy postupně od úpravny vody dále ke koncovým vodojemům. Na konci se zpravidla odkaluje do předem vyprázdněné a z provozu odstavené komory vodojemu, který se poté vypouští a čistí. Vždy odebíráme vzorky odkalované vody a měříme koncentraci železa. Když jeho obsah klesne pod 0,15 miligramu na litr vody, odkalování je možné ukončit. Musíme také měřit koncentraci chlóru, protože vodu vypouštíme do okolních toků a musíme být ohleduplní k živočichům, které v nich žijí, především k rybám,“ vysvětluje ředitel Ostravského oblastního vodovodu Jiří Komínek.

Průtok v třetí větvi Ostravského oblastního vodovodu byl během odkalování navýšen až na 1500 litrů za sekundu. V průběhu odkalování, které trvá několik dní, je nezbytné provést řadu souvisejících manipulací tak, aby nebylo narušeno běžné zásobování regionu pitnou vodou. „Zajímavostí na tomto přivaděči je například odkalování do suchého poldru u vodní nádrže Bílov,“ popisuje Komínek.

Ostravský oblastní vodovod je základním výrobním a distribučním systémem zajišťujícím dodávku pitné vody v Moravskoslezském kraji. Délka vodovodní sítě je téměř 500 kilometrů převážně ocelového potrubí. Má tři centrální úpravny vody s celkovou kapacitou 4850 litrů za sekundu, které upravují vodu z údolních nádrží Kružberk, Morávka a Šance ve správě státního podniku Povodí Odry. Objem 112 vodojemů systému je 300 668 m3 vody.

Naše voda, foto Marek Síbrt (třetí větev Ostravského oblastního vodovodu)

 

10.10.2017 12.32, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Nápoje a voda v potravinách, Čistota vody a rekreace, Prevence povodní, voda v krajině, Podnikání s vodou a zákony, Vodovody a kanalizace

Aktuality

Lesní video

více >

Fotoblog

více >

REVITALIZACE TICHÉ ŘÍČKYREVITALIZACE TICHÉ ŘÍČKY
Autor: Nina Havlová

Videoblog

více >

Kalendář Akcí

<< Květen 2019 >>
PÚSČPSN
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2