10.1.2013 14.52, Rubrika: Nápoje a voda v potravinách, Statistiky a kauzy
Slovensko ruší restrikce na české lihoviny
Úrad verejného zdravotníctva Slovenskej republiky zruší dnem 15. ledna 2013 veškerá restriktivní opatření týkající se prodeje českých lihovin na Slovensku. Informoval o tom dnes mediální zástupce společnosti Stock Plzeň Jiří Janoušek.
Hlavní hygienik Slovenské republiky Ivan Rovný odůvodnil konec restrikcí tím, že pominul důvod ochrany zdraví obyvatel Slovenska před účinky metylalkoholu a intoxikace se smrtelnými důsledky. Obchod s českými lihovinami se tak na Slovensku vrací do stavu před vypuknutím metanolové krize.„Vítáme vstřícný krok slovenské státní správy, kterým se situace na trhu vrací k normálnímu stavu. Odpadá zátěž, která distributorům lihovin a obchodníkům svazovala ruce a pro všechny, včetně státních orgánů, představovala nesmyslnou administrativu,“ uvedl prezident Unie výrobců a dovozců lihovin ČR (UVDL) Petr Pavlík.
České lihoviny se nyní budou na Slovensku prodávat bez omezujících podmínek, které byly zavedeny na podzim loňského roku po vypuknutí metanolové aféry. Odpadá tedy například povinnost označovat lahve alkoholu vyrobeného mezi 1. 1. až 27. 9. 2012 zelenými nálepkami s číslem šarže, datem výroby a identifikačním číslem protokolu akreditované laboratoře. Ruší se také povinnost dokladovat vyrobené české lihoviny takzvaným rodným listem.
Paradoxně v Česku zůstávají restrikce v podobě rodných listů a dalších opatření zachovány, což představuje nadbytečnou a nákladnou zátěž pro výrobce i státní orgány. Tato administrativa se ale přitom podle UVDL zcela míjí s příčinami loňské metanolové aféry, kterou způsobila nedostatečná legislativní regulace trhu s lihovinami a nízká intenzita kontroly černého trhu. „Česká republika by se měla poučit ze slovenské legislativy, která se jeví jako efektivní. A především by měla s okamžitou platností zrušit nic neřešící restrikce, které vůbec nezasahují zásadní problémové oblasti,“ dodal Pavlík.
UVDL dlouhodobě navrhuje státu řadu zásadních opatření, která by měla pomoci potlačit černý trh. Kromě často zmiňovaného omezení velikosti spotřebitelského balení, jde například o regulaci pěstitelského pálení, stálý celní dozor u výrobců lihu a lihovin, zavedení registračních pokladen v gastronomii, evidenci výroby a distribuce metanolu a denaturovaného lihu a řadu dalších. Klíčovým návrhem je rovněž překvalifikace nedovolené výroby a manipulace s lihem zpět do kategorie trestných činů.Bohužel však k žádným razantnějším změnám v legislativě zatím nedošlo. „Prohibice odezněla a a tato problematika se teď nezdá být pro státní orgány prioritní. Pokud nebude stát situaci řešit, vystavuje české potravinářské podniky a hlavně obyvatele riziku opakování září 2012,“ prohlásil Petr Pavlík.
UVDL sdružuje rozhodující společnosti v oboru, reprezentující zhruba 81 % českého trhu s lihovinami. Členy UVDL jsou společnosti Aromka Brno, Bohemia Sekt, Brown-Forman, Fruko-Schulz, Global Spirits, Granette & Starorežná Distilleries, Jan Becher Karlovarská Becherovka, Milan Metelka, Rémy Cointreau, Rudolf Jelínek, St. Nicolaus trade CZ a Stock Plzeň.
Naše voda
10.1.2013 14.52, Rubrika: Nápoje a voda v potravinách, Statistiky a kauzy