7. 8. 2020

Skrytý potenciál brownfieldů

Na regeneraci bývalých průmyslových areálů (brownfleldů) pro nové podnikatelské využití stát vyčlenil dvě miliardy korun. Píše o tom týdeník Euro s tím, že se téma brownfleldů v Česku stává předmětem zájmu odborné i laické veřejnosti.

Zvýšenou pozornost těmto lokalitám, které jsou zatíženy svou původní funkcí, vlastnickou roztříštěností a v některých případech i ekologickou zátěží, věnují i soukromí developeři. V České republice na svou příležitost čeká více než 3,5 tisíce lokalit evidovaných v Národní databázi brownfleldů. S brownfleldy, tak jak je vnímáme dnes, pracuje Česká republika od 90. let minulého století. Jedná se o dobu, kdy země stála před úkolem velké restrukturalizace průmyslu a s ní související rekonstrukce již nevyužívaných areálů. Velká část brownfleldů se nachází na územích vzniklých po těžbě, časté jsou také bývalé vojenské areály či velké zemědělské areály.

Brownfieldové lokality po celé České republice mapuje Národní databáze brownfleldů agentury CzechInvest. V ní se aktuálně nachází na 3,5 tisíce lokalit. Ne všechny však dosud mají vyřešené majetkoprávní vztahy, což znemožňuje jejich další využití. Pouze 468 jich tak CzechInvest může nabízet potenciálním investorům.

Finanční prostředky na regeneraci brownfleldů nabízejí jak dotace ze Strukturálních fondů EU, tak například i v loňském roce zahájený Program na regeneraci a podnikatelské využití brownfleldů. Podpora z něj v celkové výši dvě miliardy korun je určena výhradně na obnovu brownfieldů ve veřejném vlastnictví. Žádat o ni mohou obce a města ze strukturálně postižených krajů Moravskoslezského, Karlovarského a Ústeckého a dalších hospodářsky problémových regionů, například Frýdlantu, České Třebové či Přerova.

Národní databáze brownfieldů je dostupná na http://www.brownfieldy.cz.

Zdroj: Euro, ilustrační foto Naše voda – Nina Havlová

 

12.3.2018 8.50, Rubrika: Čistota vody a rekreace, Prevence povodní, voda v krajině, Podnikání s vodou a zákony, Statistiky a kauzy

Aktuality

VIDEOROZHOVOR

více >

Fotoblog

více >

MYSLIVECKÝ RYBNÍK, KornaticeMYSLIVECKÝ RYBNÍK, Kornatice
Autor: Nina Havlová

Videoreportáž

více >

Kalendář Akcí

<<Červen 2020>>
PÚSČPSN
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5