18. 8. 2019

Školní mládež pomáhá v Krkonoších při odstraňování loňské trávy

Děti ze základní školy ve Víchové nad Jizerou dnes „napadly“ stařinu (loňskou trávu) v lokalitě zvané Homole. Informoval o tom mluvčí Správy Krkonošského národního parku (KRNAP) Radek Drahný.

Podobný„útok“ podle něj plánuji i děti z jiných krkonošských škol. Důvod těchto “útoků” je jednoduchý – snaha o zvýšení druhové rozmanitosti botanických lokalit. Mezi podmínky pro udržování biodiverzity (pestrosti) luk patří totiž každoroční jarní odstraňování stařiny. Světlo a prostor tak získají konkurenčně méně schopné rostlinné druhy, které jsou často řazeny mezi zákonem chráněné. Většina lokalit v KRNAP je významná především výskytem vstavačovitých rostlin, dále se zde vyskytují například vzácné hořečky nebo šafrány. Takové lokality jsou ale pod neustálým tlakem konkurenčních druhů, jako například různé druhy trav a především mechů.

Na této činnosti, která spočívá především v hrabání, odstraňování napadaných větví a náletů dřevin se významnou měrou podílejí i děti základních škol. Již tradičně se zúčastní školy z Rudníku, Víchové nad Jizerou, Lánova, Pece pod Sněžkou a Poniklé. Nově vyzkouší tuto pro přírodu prospěšnou činnost žáci z vrchlabské školy na náměstí Míru, z Mladých Buků nebo Černého Dolu. Manuální práce ale není jedinou náplní jejich programu. V rámci ekologické výchovy si také zahrají na čerstvém vzduchu hry na téma jarní květeny.

„Tento management vzácných botanických lokalit provádí Správa KRNAP ve spolupráci seškolami již řadu let. Výsledky jsou evidentní. Na takto udržovaných botanických lokalitách se zvyšuje počet zmíněných ohrožených rostlin,“ konstatoval mluvčí.

Naše voda

 

 

10.4.2013 16.30, Rubrika: Čistota vody a rekreace, Prevence povodní, voda v krajině

Aktuality

Lesní video

více >

Fotoblog

více >

CHMELAŘSKÝ DEN, STEKNÍK U ŽATCECHMELAŘSKÝ DEN, STEKNÍK U ŽATCE
Autor: Nina Havlová

Videoblog

více >

Kalendář Akcí

<< Srpen 2019 >>
PÚSČPSN
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1