12.6.2024 2.40, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě
Skanska uvádí na trh novou lokalitu s modrozelenou infrastrukturou
Skanska představuje svůj doposud největší rezidenční projekt s názvem Habitat a spouští prodej první etapy. Na brownfieldu v pražských Malešicích vyroste v pěti fázích přes tisíc bytů. Novou čtvrť na pozemku o rozloze 70 tisíc m2 bude charakterizovat modrozelená infrastruktura, mimořádně nízká energetická náročnost PENB-A, certifikace BREEAM a vysoký standard kvalitních a udržitelných materiálů.
Bytový komplex Habitat vyroste na brownfieldu v severovýchodní části Prahy 10 při ulici Černokostelecká, kde území nabízí velký potenciál díky nevyužitým vysokokapacitním ulicím v okolí a perfektní dopravní dostupnosti do centra i za hranice města. Nová zástavba lokalitu zatraktivní a pomůže ji revitalizovat logickým napojením na širší centrum města. V blízkosti jsou dostupné služby, pracovní příležitosti i volnočasové aktivity. Na dosah je také MHD, kvalitní dopravní spojení pro automobily, cyklisty i zelené parky, školy nebo velká obchodní centra.
Projekt Habitat navazuje a dále rozvíjí vysoký standard udržitelné rezidenční výstavby Skanska, vychází z trendu sofistikované modrozelené infrastruktury a aspiruje na vysoké hodnocení v rámci enviromentální certifikace BREEAM. Nebudou chybět fotovoltaické a fototermické panely, zelené střechy, recyklace šedé vody, centrální rekuperace a další inovativní technologie. Z pohledu energetiky půjde o bydlení v téměř pasivním standardu a už v první etapě se bytové domy stanou doposud nejúspornějšími budovami od Skanska v mimořádně hospodárné kategorii PENB-A.
„V Habitatu využíváme unikátní know-how, které jsme ve Skanska pracně získávali několik dekád. Postupy a technologie, které jsme si vyzkoušeli jinde, tady spojujeme do celistvého konceptu, který reaguje na potřeby moderního městského člověka. Ve finále tu vznikne hodnotná infrastruktura s občanskou vybaveností a bohatým veřejným prostorem, který bude plný zeleně a míst pro setkávání či poklidné trávení volného času,“ uvedl Pavel Tomek, projektový manažer Skanska Residential.
Dalším moderním trendem, který Habitat naplňuje, je modrozelená infrastruktura se zahrnutím prvků tzv. sponge city, k nimž patří například zelené střechy, především jde ale o důraz na efektivní práci se zelení. Cílem je zachytit co největší množství dešťové vody pro závlahu a zabraňovat vzniku teplotních ostrovů. Krajinářská architektura jde ohleduplnou cestou k životnímu prostředí, část původní vegetace a vzrostlé stromy tu zůstanou a nově se vysadí luční kvítí přirozené fauny. Biodiverzitu podpoří také hmyzí hotely, broukoviště i ptačí budky.
Zdroj a vizualizace lokality: Skanska
12.6.2024 2.40, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Prevence povodní, voda v krajině, Podnikání s vodou a zákony
Aktuality
Povodí Moravy dále zvyšuje odtoky z vodních nádrží
Akt. 11.9.2024 15.12Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě
Vodohospodáři se připravují na extrémní srážky, odpouštějí přehrady
Akt. 11.9.2024 15.03Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě