2. 6. 2020

10.11.2018 13.48, Rubrika: Přehrady a vodní díla

Skalička vezme lázním prameny, varuje studie

Nejnovější geologický výzkum poukazuje na to, že nádrž se stálou vodní hladinou, která má vzniknout na Bečvě, změní hydrotermální systém Hranického krasu. Informuje o tom deník Mladá fronta DNES s tím, že ohrožený je i lázeňský komplex v Teplicích nad Bečvou.

Místo léčivé minerálky poteče z pramenů voda jako z Bečvy. I tento černý scénář hrozí podle odborníků lázním v Teplicích nad Bečvou, pokud stát postaví na řece přehradu Skalička. Vodní dílo na Teplicku se plánuje od roku 1997 jako klíčové opatření proti povodním, v poslední době se o něm mluví také jako o řešení pro stále častější období sucha. Odborníci z brněnské Mendelovy univerzity ale upozornili, že nádrž se stálou vodní hladinou může negativně ovlivnit podzemní vody v celé oblasti Hranického krasu. Kromě lázní v Teplicích jsou ohroženy také Zbrašovské aragonitové jeskyně a světový unikát – Hranická propast.

Studie, o níž nedávno diskutovali její autoři se starosty obcí, kterých se má přehrada dotknout, vychází ze dvou faktů. Prvním je skutečnost, že dosud nikdo přesně nepopsal, kam až sahá vápencové podloží Hranického krasu, o němž se předpokládá, že je, laicky řečeno, děravé jako ementál. Tím druhým je naopak prokázaná hydraulická souvislost povrchové vody řeky Bečvy s vodou podzemní, tedy i „minerálkou“, jež dotuje léčivé prameny v lázních. Experti se obávají, že kvůli prostupnosti podloží voda z přehrady bude svým tlakem bránit výstupu CO2 ve vodě v podzemí. Důsledkem bude, že voda, na níž jsou už skoro 470 let závislé teplické lázně, nebude mineralizovaná.

„Trvalé zaplnění vodního díla Skalička vodou a navýšení hydrostatického tlaku o zhruba 20 metrů bude znamenat trvalé a nevratné změny v režimu minerálních vod i v jejich kvalitě,“ uvedl jeden z autorů studie, Milan Geršl z Ústavu zemědělské, potravinářské a environmentální techniky Agronomické fakulty Mendelovy univerzity. Podmínky v oblasti podle něj nepřejí ani samotné stavbě přehrady. „Vzhledem k dosud neznámému rozsahu zkrasovění a ke specifikům hlubinného krasu lze za reálné považovat také problémy inženýrsko-geologického charakteru, tedy těsnost a stabilitu horninových vrstev,“ dodal.

Zdroj: regionální mutace Mladá fronta DNES – Olomoucký kraj (redakčně kráceno), ilustrační grafika (vizualizace VD Skalička) archiv Naše voda

 

10.11.2018 13.48, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Nápoje a voda v potravinách, Čistota vody a rekreace, Prevence povodní, voda v krajině, Podnikání s vodou a zákony, Přehrady a vodní díla

Aktuality

Lesní video

více >

Fotoblog

více >

VN JEŽKOVECVN JEŽKOVEC
Autor: Nina Havlová

Videoblog

více >

Kalendář Akcí

<<Září 2019>>
PÚSČPSN
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 1 2 3 4 5 6