18. 6. 2019

Situaci na Bajkalu bude monitorovat strážní ekologická loď – 2

Ekologická situace jezera Bajkal, výjimečného vodního zdroje planety, je předmětem sáhodlouhých diskuzí, kritik i seriozních vědeckých výzkumů po dlouhá léta. Aktuální vývoj situace ohledně Bajkalu přináší článek na ekologickém serveru memza.cz.

Jedním z řešení, které má špatnou ekologickou situaci centrální zóny změnit a snížit rizika, která v této zóně ochrany pro jezero vznikají, je projekt strážní ekologické lodi, která má plout po jezeře za účelem jeho ochrany a zlepšení ekologické situace. Tato ekologická strážní loď, která bude brázdit vody Bajkalského jezera, nese název Trofim Jaskin. Její hlavním cílem bude boj s odpady, především ropného původu, které znečisťují stále vody Bajkalu, a dále s odpady kanalizačními.

Tyto dva největší druhy ekologického ohrožení Bajkalského jezera společně představují smrtelnou kombinaci, která může postupně změnit čisté vody jezera v bahnitou, smradlavou bažinu. A to díky řase Spirogyra – šroubatka, která patří do rodu zelených řas pojmenovaných podle charakteristického uspořádání do šroubovice. Tyto řasy se extrémně rychle množí právě na odpadech ropného původů z lodí brázdících Bajkal a na znečistění vody pramenícím z kanalizačních odpadů.

Strážní ekologická loď Trofim Jaskin bude vybavena unikátní, novou technologií, pomocí níž budou z vod jezera sbírány a eliminovány kanalizační odpady, odpady drenážního původu a ropné látky z jiných  lodí plovoucích po jezeře. Technologie bude bránit procesu kondenzace těchto odpadů. Výsledkem eliminace, sběru a transformace těchto odpadů ničících Bajkal, bude lidmi využitelné palivo.

Tato unikátní a zcela nová technologie je dílem vědeckého úsilí společnosti AKB Millenium společně s Východosibiřským centrem úspor energií. Dále bude ekologická strážní věž vybavena solárními panely, větrným generátorem, které budou sloužit jako zdroj energie pro tuto technologii, a plošiny pro start a přistání bezpilotního průzkumného prostředku, který bude strážní lodi sloužit k lokalizaci oblastí znečistění. Cena této strážní lodi i s jejím technologickým a technickým vybavením činí 12 milionů rublů.

Loď bude mít oficiální, právní status ekologické strážní lodi a bude první v řadě, která má sloužit k ochraně vod Bajkalského jezera před největší současnou hrozbou, které jezero musí čelit, po likvidaci skládek po těžební činnosti Cholodninského polymetalického naleziště a zrušení továrny Džilinského wolfram-molibdenového kombinátu, kteří v době své činnosti zásadním způsobem ničili faunu i floru Bajkalského jezera.

Financování těchto a dalších projektů směřujících k ochraně, zachování a zlepšení vody a života v unikátním světovém jezeře Bajkal se zabývá, kontroluje a proplácí rozpočtový výbor federálního rozpočtu Ruské federace v rámci programu „Ochrany jezera Bajkal a sociálněekonomického rozvoje Bajkalského přírodního území na roky 2012-2020“ který byl přijat vládou Ruské federace, v objemu prozatím 17 miliard rublů, které jsou na tento projekt kalkulovány.

Zdroj: www.menza.cz, ilustrační foto: Spirogyra (protist.i.hosei.ac.jp)

10.10.2014 11.17, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace, Rybářství a rybníkářství, Prevence povodní, voda v krajině, Podnikání s vodou a zákony

Aktuality

Lesní video

více >

Fotoblog

více >

ZAHÁJENÍ ÚPRAV ZDYMADLA HOŘÍNZAHÁJENÍ ÚPRAV ZDYMADLA HOŘÍN
Autor: Nina Havlová

Videoblog

více >

Kalendář Akcí

<< Červen 2019 >>
PÚSČPSN
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30