27.11.2015 9.45, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Nápoje a voda v potravinách, Prevence povodní, voda v krajině, Podnikání s vodou a zákony
Šíření pouště brání kondenzační skleník RootUp
Zemědělcům v Africe může v budoucnosti pomoci nový typ pouštního skleníku, který sbírá ranní rosu, s jejíž pomocí zavlažuje rostliny uvnitř svého prostoru, a zároveň tím brání šíření pouště. Informuje o tom portál ekobonus.cz.
Alternativní skleník RootUp, na jehož vývoji kromě inženýrů-agronomů z Univerzity v Gondaru spolupracovala řada dalších organizací (Tadele amare, Nomade des Mers, ABPP), dokáže téměř nemožné. Pod úroveň zahloubená kruhová jáma naplněná živným substrátem na bázi humusu, který poslouží jako výživa rostlinám pro lepší start do života, je osazena široce-kořenícími dřevinami. Ze strategických důvodů zvolili agronomové lokální odrůdy ovocných stromů, protože lépe snáší zdejší klima, a navíc vypěstované ovoce zlepší skladbu potravy místních. Mezi vzrostlé semenáčky stromů jsou pak po několika letech vysazeny i keříčky (rajčat, paprik, fazolí). Taková výsadba by v drsných podmínkách byla záhy odepsána k záhubě.
Nad touto jámou je vybudován speciální skleník jehlanovitého tvaru. Má svůj význam – s tím jak v průběhu dne narůstá teplota uvnitř, rostliny začínají odpařovat vodu a zvyšovat tak vzdušnou vlhkost. Když navečer dojde k poklesu teploty, stačí jen otevřít svrchní díl skleníku, aby došlo k lokálnímu ochlazení povrchu a ke kondenzaci vodních par. Pára se usazuje v trychtýři uprostřed celé stavby. Ráno tak na zemědělce čeká nejen „recyklovaná“ voda, využitelná pro zálivku vegetace ve skleníku, ale zbude i pár doušků čisté vody pro jejich osvěžení.
Zdroj: ekobonus.cz, foto roots-up.org.
27.11.2015 9.45, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Nápoje a voda v potravinách, Prevence povodní, voda v krajině, Podnikání s vodou a zákony