3. 6. 2020

18.11.2018 6.34, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě

V Singapuru vyrobili první aerogel z plastových lahví

PET lahve by mohly mít nové využití. Píše o tom populárně-vědecký server osel.cz., s tím, že po relativně levném zpracování z nich vznikne pozoruhodný aerogel. Je velmi lehký, hodně porézní, ohebný a odolný. Možných aplikací se rýsuje nepřeberné množství.

Svět je plný plastového odpadu. Bylo by skvělé ho recyklovat a nejlépe na něco velmi smysluplného. Zajímavou variantu pro zpracování odpadního plastu teď nově nabízejí odborníci singapurské univerzity National University of Singapore (NUS). Vymysleli šikovný a levný postup, s nímž je možné proměnit odpadní plastové lahve na velmi užitečný aerogel. Publikoval ho časopis Colloids and Surfaces A. Materiáloví vědci Hai Minh Duong a Nhan Phan-Thien se svým týmem vytvořili svůj nový aerogel z odpadních lahví, vyrobených z běžně používaného termoplastu polyethylentereftalátu (PET). PET lahve rozřezali na tenká vlákna, která potáhli vrstvou oxidu křemičitého. Poté následuje komplexní proces, který zahrnuje chemické ošetření vláken, jejich nabobtnání a nakonec vysušení.

Výsledkem celého postupu je velmi lehký, porézní, ohebný a odolný aerogel. Jde o první materiál tohoto druhu, který kdo vyrobil z PET plastu. Možné aplikace PET aerogelu jsou podle jeho autorů téměř bezbřehé. Pokud by například byly na tento aerogel navázány různé methylové sloučeniny, tak by takový PET aerogel mohl vázat ropu v prostředí až sedmkrát efektivněji, než jiné komerčně dostupné sorbenty, čili látky, které dobře pohlcují kapaliny či plyny.

Aerogely z plastových lahví bude možné použít jako tepelnou nebo akustickou izolaci budov. Další možností je navázat na PET aerogel látky s aminoskupinou, díky čemuž se z aerogelu stane filtr zachycující prach a oxid uhličitý pro opakovaně použitelné obličejové dýchací masky. Korejský tým v současné době pracuje na úpravách povrchu materiálu aerogelu, díky nimž by PET aerogel měl pohlcovat toxické plyny, jako je například oxid uhelnatý. Mezi nejvíce užitečné aplikace nového aerogelu by mohla patřit ochranná izolace obleků pro požárníky. Pokud by byl v tomto případě aerogel potažen látkami zpomalujícími hoření, tak by takový materiál mohl vydržet teploty až 620 °C. Klíčovou výhodou aerogelu by bylo, že váží zhruba jen 10 procent hmotnosti dnes běžně používané izolace v takových oblecích. Jako bonus je PET aerogel ještě k tomu měkčí a ohebnější, než stávající protipožární izolace v oblecích požárníků.
V případě tohoto aerogelu to tým NUS dotáhl až k patentování nového materiálu. Teď shánějí partnera v průmyslu, který by jim pomohl aerogel z plastových lahví vyrábět ve velkém a dostat na trh. Podle prvních ohlasů by to neměl být zásadní problém.

Zdroj: www.osel.cz., Literatura: National University of Singapore 2. 11. 2018, Colloids and Surfaces A 556: 37–42., ilustrační foto (ultralehký aerogel z plastových lahví), autor: NUS

 

 

18.11.2018 6.34, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace, Podnikání s vodou a zákony, Statistiky a kauzy

Aktuality

Lesní video

více >

Fotoblog

více >

VN JEŽKOVECVN JEŽKOVEC
Autor: Nina Havlová

Videoblog

více >

Kalendář Akcí

<<Červen 2020>>
PÚSČPSN
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5