16. 10. 2019

Severomoravské vodovody a kanalizace Ostrava vydaly podzimní čtvrtletník

Podzimní číslo čtvrtletníku společnosti Severomoravské vodovody a kanalizace Ostrava (SmVaK) „Z první ruky“ je na světě. Informoval o tom mluvčí SmVaK marek Síbrt s tím, že kromě dění ve společnosti  přináší také informace týkající se vodárenské branže v naší zemi.

Tentokrát jde například o rady a vysvětlení obyvatelům domů, kteří nejsou napojeni na veřejnou kanalizaci a musí řešit, jak nakládat s odpadními vodami ze žump a septiků, aby splňovali nároky kladené na ně legislativou. Magazín shrnuje výsledky SmVaK Ostrava v první polovině letošního roku, informuje o opatřeních, jejichž cílem je snižovat dopady činnosti společnosti na životní prostředí (monitoring uhlíkové stopy, energetický management), a popisuje úspěchy firmy při koncesních řízeních v Dolní Lutyni a Dolních Domaslavicích.

Třetí částí také pokračuje seriál Cesta vody. Tentokrát přibližuje, jakým způsobem je pitná voda z úpraven SmVaK distribuována do lokalit, kam ji společnost dodává. Názorně je popsán výrobní a distribuční systém Ostravského oblastního vodovodu, ale také zásobování okresních měst v kraji pitnou vodou. Krátký analytický článek v časopisu sleduje zajímavý trend. Zatímco počet obyvatel v lokalitách, které zásobuje pitnou vodou společnost SmVaK, v důsledku snižujícího se počtu obyvatel za posledních dvacet let klesl, pitnou vodou odebíralo v roce 2015 o 30 tisíc lidí více než v roce 1995. Ještě výraznější je tento trend v případě napojení domácností na kanalizaci pro veřejnou potřebu a čistírny odpadních vod.

Pozornost je věnována také kvalitě pitné vody, když se jeden z textů věnuje tomu, jakým způsobem je potřeba pečovat o studnu, aby  mohla sloužit jako bezpečný zdroj pitné vody.
Že není společnosti SmVaK lhostejný život lidí v regionu, kde působí, a cítí za jeho kvalitu odpovědnost, ukazují články informující o pokračování vzdělávací hry pro základní školy s názvem „Strom života“, projektech realizovaných díky grantovému programu pro zaměstnance Plaveme v tom spolu! nebo Kohoutkovém inspektorovi SmVaK.

Časopis je ke stažení na internetových stránkách společnosti www.smvak.cz

Naše voda, logo SmVaK

3.10.2016 13.10, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Nápoje a voda v potravinách, Čistota vody a rekreace, Vodovody a kanalizace

Aktuality

Lesní video

více >

Fotoblog

více >

RN VRCHNÍ A RYBNÍK OVČÁKRN VRCHNÍ A RYBNÍK OVČÁK
Autor: Nina Havlová

Videoblog

více >

Kalendář Akcí

<< Říjen 2019 >>
PÚSČPSN
30 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3