2.9.2024 12.42, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě
Setkání řešitelů DALIA k hospodaření s vodou v dunajském regionu
Ve Valticích se ve dnech 11. -13. září 2024 bude konat další setkání konsorcia projektu DALIA, tentokrát v České republice. Součástí programu bude i návštěva jedné z klíčových pilotních lokalit projektu: lužního lesa na jih od Lanžhotu, zasahujícího až k trojmezí.
Tento lužní les je výrazně ovlivňován provozem velkých nádrží na tocích, které jím protékají, jako jsou například Nové Mlýny a Vír. Lužní lesy potřebují pro své správné fungování pravidelný režim zaplavování ve vhodných obdobích, což je nezbytné pro přežití mnoha druhů rostlin i živočichů. S příchodem klimatických změn se však tyto podmínky začínají měnit, stejně jako nároky lidské společnosti na dostupnost vody.
Odborníci z Výzkumného ústavu vodohospodářského TGM se zaměřují na detailní monitoring vodních nádrží i pilotní lokality. Ve spolupráci s experty z Fakulty životního prostředí České zemědělské univerzity v Praze (ČZU) jsou pak naměřené hodnoty vyhodnocovány a používány v predikčních matematických modelech pro celkové zhodnocení různých variant klimatické změny a jejích možných dopadů na lužní les. Tato hodnocení se netýkají pouze této konkrétní lokality, ale i dalších obdobných míst v celém povodí Dunaje.
V lokalitách typu lužních lesů, které mohou existovat jen při pravidelném režimu záplav – tedy v obdobích, kdy jimi protéká velké množství vody, je klíčovým tématem právě otázka dostatku vody. V důsledku klimatické změny dochází k výraznějším extrémům, ať už jde o maximální průtoky vody, které mohou způsobit povodně, nebo o delší období sucha. Tyto extrémní jevy se navíc objevují v jiných částech vegetačního období. Vědci se tak zaměřují na celkové zhodnocení vlivu klimatické změny na lužní lesy, jejich další možnosti přežití, a to například i s ohledem na možnost přemnožení komárů či jiného hmyzu právě v důsledku změny režimu záplav v čase.
Lužní lesy mají řadu významných funkcí: jsou schopny pojmout velké množství vody a zpomalit průtok povodňové vlny. Zpomalený odtok vody může mít pozitivní vliv na okolní krajinu i v období sucha. Lužní lesy jsou tedy důležitým prvkem krajiny, který se podílí na celkovém vodním režimu krajiny. Poskytují také útočiště mnoha rostlinným a živočišným druhům, které by jinde nemohly přežít, a jsou tak významným hotspotem biodiverzity.
Další informace k akci https://www.fzp.czu.cz/cs/r-6899-projekty-a-spoluprace/r-6923-projekty/r-19982-dalia-danube-region-water-lighthouse-action
O projektu DALIA
Jak uvádí Dunajský plán, většina (52 %) řek v povodí Dunaje nesplňuje kvalitativní kritéria pro povrchové vody, přičemž všechny sledované ukazatele se postupně zhoršily. Řeka Dunaj je tepnou ekosystémů celého Dunajského povodí a má významný dopad na životní prostředí v regionu. Abychom mohli tento složitý a křehký ekosystém účinně spravovat, je třeba uvažovat o povodí jako o celku. Projekt DALIA, který k tomu významně přispívá, sdružuje 22 odborných organizací – univerzit, úřadů, agentur, malých a středních podniků a nevládních organizací – z osmi různých dunajských zemí EU a potenciálních přidružených zemí. Toto konsorcium zajišťuje vynikající soubor znalostí, který pokrývá nejen geograficky celé povodí, ale i všechny různé oblasti odbornosti nezbytné pro řešení multidisciplinárních otázek souvisejících s kvalitou vod a ochranou ekosystémů od pramene Dunaje až po jeho ústí do moře.
Projekt přináší do dunajského povodí komplexní nástroj DALIA, jehož cílem je integrovat všechny výstupy a data do centra „Danube Mission Hub“. Tento nástroj napomůže efektivnějšímu rozhodování o obnově sladkovodních a brakických vodních ekosystémů v dunajském regionu a poskytne možnosti pro nastavení strategií a politik vhodných pro lepší propojení a ochranu ekosystémů před extrémními událostmi a hrozbami znečištění. Technologické inovace, vyvinuté v rámci řešení budou replikovány na dalších lokalitách ve spolupráci s partnery mimo konsorcium řešitelů. Projekt DALIA má potenciál přispět k vytvoření iniciativ EU a OSN souvisejících s dalším prováděním rámcové směrnice o vodě a zaváděním inovativních akcí v různých zeměpisných oblastech a bude těsně propojen se souvisejícími misemi EU a projektovými aktivitami v rámci programu Horizont Evropa.
Pro více informací navštivte webové stránky projektu: DALIA Project Website
ČZU, ilustrační foto (lokalita Soutok): Naše voda – Nina Havlová
2.9.2024 12.42, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace, Rybářství a rybníkářství, Prevence povodní, voda v krajině, Podnikání s vodou a zákony, Přehrady a vodní díla
Aktuality
Milovickou rezervaci navštívili účastníci konference o pestřenkách
Akt. 7.9.2024 10.58Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě
Stavba vodojemu v Jihlavě bude stát 77 milionů korun
Akt. 6.9.2024 14.46Rubrika: Vodovody a kanalizace