19. 10. 2018

Server raft.cz připravuje databázi suchých jezů

Databázi suchých jezů připravuje jako jednu ze služeb pro své čtenáře vodácký server www.raft.cz. Portál Naše voda o tom informoval Petr Ptáček z Vodácké školy záchrany, který je také autorem následujícího textu.

Stalo se vám, že jste přijeli k jezu a pod ním bylo totální sucho? Bylo nutné přenést jez a ještě pokračovat několik stovek metrů poloprázdným korytem, než se milostivě vrátí voda z elektrárny? Nebo jste poničili své lodě v šutrovišti? Raději vůbec nejezdíte na řeky, kde je mnoho elektráren? Kdo má vůbec právo na vodu v řece? Jedna osoba nebo tisíce lidí.

Na řekách je dle statistik z roku 2009 zhruba 1354 malých vodních elektráren (MVE) do 1 MW, které vyrobí zhruba 0,6 GWH ročně. Tato kategorie je z vodáckého hlediska nejvíce zajímavá. Přestavuje totiž ta elektrárenská díla, se kterými se nejčastěji na turistických řekách setkáváme. Pokud zkusíme porovnat některé statistické údaje vodáckého sportu a MVE vyjdou zajímavá čísla. Asi nejzajímavější je porovnání obratu.

MVE mají obrat zhruba 2 miliardy korun, pokud budeme brát v potaz cenu výkupu 3,23 koruny za kWh. Na vodu se vydává zhruba 670 000 lidí ročně, kteří utratí dle výzkumné agentury Mag Consulting průměrně 5000 korun. Vodácký sport tedy generuje obrat přes 3 miliardy korun. V porovnání je to relativně hodně podobné, i když vodácký sport vede.

Jenže obrat z elektráren je důležité rozdělit na jednotlivé měsíce, kdy je vodácká sezóna (duben – srpen), což už znamená obrat pouze 800 miliónů MVE. Dále by bylo vhodné vzít v potaz pouze ty elektrárny, kde se vodáci pohybují a ne kompletně všechny. Též vše můžeme omezit na denní dobu 9-19 hod. Vyjde nám přibližný odhad obratu 300 mil. v době, kdy jsou vodáci na řece. Oproti tomu stojí stále 3 mld. Kč, které vodáci na řekách utratí a zároveň 670 000 vodáků oproti stovkám majitelů jezů. Tyto čísla jsou již natolik rozdílná, že je vhodné začít na tuto rozdílnost poukazovat. Pár majitelů jezů ovlivňuje statisíce lidí. Kdo má tedy větší právo na vodu? Může jedinec natolik ovlivnit řeku, že tisícům lidí pak znemožní plavbu? Časté jsou i případy, že jez má sice propust, ale ta je buď zahrazena, nebo totálně suchá. Vše je svedeno do elektrárny a ty vodáku moc nekecej a raději v tichosti přenes, nebo to tady příště oplotím.

Jak je to z pohledu legislativy? Bohužel, stejně jako u nebezpečných jezů, nikoho na úřadech vodák nezajímá. Vodáci nemají možnost se vyjadřovat k povolení provozování MVE a tak jen s nadávky řeší přenášení pod suchým jezem. Např. na Lužnici, která byla jednou z nejoblíbenějších řek, vodáci pomalu ubývají. Samý jez, ještě k tomu často nebezpečný, a když není nebezpečný, je pod ním sucho.

Jak zjistil Klasik na referátu životního prostředí magistrátu města Plzně: “Minimální zůstatkový průtok (MZP) je v poslední době ze zákona povinnou součástí povolení pro MVE. Při projednávání závazné výše paprsku bývá tomuto bodu ve správním řízení věnována zvýšená pozornost, protože zájmy jednotlivých účastníků jsou různé. Pro jeho kontrolu je vždy povinně osazen cejch tak, aby byla hodnota kontrolovatelná vně MVE. Některé MVE zaznamenávají MZP na přístrojích. Případné nedodržování MZP zpravidla nenechají bez odezvy rybáři, kteří nám zasílají podněty k přešetření. V poslední době žádný z podnětů nebyl způsoben provozem MVE. Naopak údaje z měření na MVE nám byly nápomocny pro projednání se subjekty, kteří nedovoleně manipulovali s vodou.”

Je tedy na čase s problémovými jezy, které nedodržují předepsaná pravidla a svým jednáním ovlivňují ostatní, začít něco dělat. Rybáři jsou v tomto směru opět mnohem dál a svoje problémy ihned řeší s místními referáty. Aby se situace trochu změnila i ve prospěch vodáků, připravuje se v současné době podobná databáze jako nebezpecnejezy.cz, kde budou ale jen suché jezy. Zde je opět nutná spolupráce s vodáky. Vzhledem k tomu, že vody v řekách začíná být díky horkému létu čím dál tím méně, je důležité již teď zmapovávat tato místa a až bude web stránka připravena, pak vložit do databáze suchých jezů. Její spuštění se připravuje na konec léta. Důležité pro evidenci je samozřejmě kromě názvu místa, popisu suchého jezu, dne a fotografické dokumentace i zaznamenání stavu vody na nejbližším vodočtu. Pomozte změnit situaci na řekách tak, jako tomu je u nebezpečných jezů. Na vodu má právo každý, tak se o ni přihlasme.

Na závěr ještě rekapitulace

jsou jezy s vodáckými propustmi, ale ty jsou buď zcela zahrazené, nebo suché, tedy nepoužitelné

pod některými jezy jsou i třeba stovky metrů nesjízdné (suché) úseky, než se voda vrátí

jedinec (majitel MVE) ovlivní na turistických řekách tisíce vodáků

MVE v době vodáckého splouvání generuje obrat cca 300 milionů korun, obrat vodáckého sportu je ale 3 miliardy korun.

Kdyby se v denní době přes jaro a léto vypnuly elektrárny, neznamenalo by to nic oproti tomu, kdyby vodáci přestali řeky splouvat.

Zdroj: www.raft.cz, foto autor (suchá propust v Černé Budy)

 

6.8.2013 9.43, Rubrika: Čistota vody a rekreace, Prevence povodní, voda v krajině, Podnikání s vodou a zákony, Přehrady a vodní díla

Aktuality

Kalendář

<< Říjen 2018 >>
PÚSČPSN
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4

Fotoblog

více >

KŘEST KNÍŽKYKŘEST KNÍŽKY
Autor: Nina Havlová

Video dne

více >