15. 6. 2019

27.5.2019 17.09, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě

Senátoři doporučují vládě uvolnit tři miliardy na záchranu lesů

Petice „Zdravé a prosperující lesy pro příští generace“ se v Senátu setkala s podporou. Výbor pro hospodářství, zemědělství a dopravu konstatoval, že petice je důvodná a doporučil ji k projednání na nejbližší schůzi Senátu PČR.

Informovala o tom dnes Jana Divišová ze Sdružení vlastníků obecních a soukromých lesů (SVOL) s tím, že vlastníci lesů mezitím bojují s kalamitou historických rozměrů, aby zachránili lesy (a tím i vodu) pro současné i příští generace. Sdružení vlastníků obecních a soukromých lesů iniciovalo vznik petice loni na podzim jako reakci na fakt, že jednání vlády o pomoci vlastníkům lesů jsou pomalá a neefektivní. Vlastníci lesů potřebují pomoc státu naléhavě. Kromě snahy zpomalit a zastavit kůrovcovou kalamitu čelí také nutnosti zalesnit obrovské množství vzniklých holin. Klíčový zdroj jejich příjmů – trh se dřevem – je však zahlcen. Vlastníci lesů už během veřejného slyšení k petici v Senátu získali prakticky bezvýhradnou podporu. Přítomní politici, odborníci i zástupci veřejnosti vyhodnotili jejich požadavky jako oprávněné.

Nyní také Výbor pro hospodářství, zemědělství a dopravu Senátu PČR doporučuje, aby vláda uvolnila minimální částku 3 mld. Kč na pomoc vlastníkům lesů při zpracování kalamity a opětovné zalesnění pro rok 2019. Poukazuje rovněž na to, že v příštích letech bude potřeba na likvidaci následků současné kalamity vyčlenit ve státním rozpočtu adekvátní částky a doporučuje na rok 2020 vyčlenit na obnovu 5 – 7 mld. Kč.

Zároveň žádá o součinnost vládu a pomoc všech resortů, podporuje přijetí novely zákona o lesích, kde je zapotřebí eliminovat odpovědnost vlastníků lesů za škody návštěvníkům. Žádá o vydání mimořádného opatření k sadebnímu materiálu, aby kalamitní plochy mohly být co nejrychleji zalesněny a minimalizoval se tak negativní vliv na vodní režim. Výbor podpořil změnu dosavadního mysliveckého plánování a stanovení stavů zvěře podle hodnocení vlivu zvěře na les, aby škody zvěří nebyly zásadním limitem pro úspěšnou obnovu. V současné kalamitní situaci také doporučil zrušit výběrová řízení na provádění těžby, asanace a přepravy kůrovcového dříví a zrychlit tak účinné zasahování v napadených oblastech.

„Chceme věřit, že tlak ze strany senátorů, přiměje vládu k razantnějšímu postupu a odpovídající finanční pomoci lesům. V současné době se rozhoduje o podobě státního rozpočtu na příští rok. Ekonomika roste, vláda očekává zvýšení příjmů o 63 miliard, ale tolik potřebné investice do obnovy lesů, do budoucnosti, zatím nezveřejnila. Proč? Přitom včera bylo pozdě, lesníci potřebují bojovat s kůrovcem a suchem teď. V sázce jsou společně s lesy i zdroje pitné vody pro obyvatele ČR, protože les má zásadní vliv na vodní režim v krajině,“ zdůraznil předseda SVOL František Kučera.

Zdroj: SVOL, ilustrační foto Naše voda – Nina Havlová

27.5.2019 17.09, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace, Voda a naše peněženka

Aktuality

Lesní video

více >

Fotoblog

více >

CHYTRÁ KRAJINA - LOKALITA AMÁLIECHYTRÁ KRAJINA - LOKALITA AMÁLIE
Autor: Nina Havlová

Videoblog

více >

Kalendář Akcí

<< Červen 2019 >>
PÚSČPSN
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30