21. 9. 2020

Senát schválil zrušení Vojenského újezdu Brdy

Senát schválil ve středu 14. ledna 2015 zrušení Vojenského újezdu Brdy, který armáda považuje za nepotřebný. Jak přitom připomíná zpravodajství ČTK, novelu, která má zmenšit i další výcvikové prostory nyní dostane k podpisu prezident Miloš Zeman.

Ministr obrany Martin Stropnický návrh obhajoval s tím, že brdský újezd, který je určen k výcviku dělostřelectva, je s ohledem na své území málo využitelný. Dělostřelci podle Stropnického budou využívat posádkové cvičiště o rozloze 560 hektarů poblíž Jinců.  Armáda podle ministra tímto krokem ušetří 70 milionů korun. Stropnický zdůraznil, že armáda nepotřebuje újezdy dimenzované pro 115.000 vojáků, když nyní jich je 21.000. Zbývající výcvikové prostory budou plně využity, dodal.

Proti zrušení se staví Středočeský kraj. Jeho hejtman Miloš Petera ve svém stanovisku pro ČTK znovu zapochyboval o tom, že bude včas dokončena pyrotechnická očista území. Obává se také developerské činnosti a znečištění vodních zdrojů. Petera poukázal také na změny hranic mezi Středočeským a Plzeňským krajem, kterému má připadnout třetina brdského území.

Právě zmenšení rozlohy Středočeského kraje je podle ministra hlavním důvodem nesouhlasu představitelů kraje. Stropnický ale poznamenal, že hranice obou regionů se zákonem dostanou do svých původních historických podob. V tomto smyslu je zákon podle ministra “odstraněním anachronismu”. I v Senátu byli kritici předlohy v drtivé menšině – pro hlasovalo 33 ze 37 přítomných senátorů.

Podle plzeňského hejtmana Václava Šlajse (ČSSD) připadla Plzeňskému kraji historická území, která mu patřila osm století a obcím se vrátí zpět po 65 letech. “Ctíme, že to bude chráněná krajinná oblast. Kraj ani obce nechtějí v Brdech žádné developerské projekty a ani nepředpokládám, že by je připravovaly,” uvedl Šlajs. Náměstek hejtmana Ivo Grüner (ČSSD) dodal, že v žádném případě nejde o souboj mezi Plzeňským a Středočeským krajem. Deset brdských obcí na území Plzeňského kraje se nyní podle něj bude mít možnost dále rozvíjet, posílí turistický ruch a bude možné řešit problémy v povodí Klabavy, kde vzniknou vodohospodářské stavby proti velké vodě. “Pro nás je nyní důležité, abychom se domluvili se Středočechy na vzniku CHKO a aby se území využilo k prospěchu občanů obou krajů,” řekl Grüner.

Armáda tvrdí, že újezd bude zbaven munice do konce roku 2017 tak, jak to stanoví plán. Ochrana přírody má být zaručena tím, že den po zrušení újezdu bude v Brdech vyhlášena chráněná krajinná oblast. Po zrušení újezdu vznikne na jeho území na počátku příštího roku šest nových obcí, které budou v letech 2016 a 2017 dostávat dvojnásobek částky, jež by jim jinak připadla z rozpočtového určení daní.

Pokud bude návrh zákona platit, uvolní se asi 42.000 z celkové rozlohy zhruba 129.600 hektarů vojenských újezdů. Hranice změní újezdy Boletice, Březina, Hradiště a Libavá.

Zdroj: ČTK, ilustrační foto Naše voda – Nina Havlová

15.1.2015 9.45, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace, Prevence povodní, voda v krajině, Přehrady a vodní díla

Aktuality

Ze světa

VIDEOROZHOVOR

více >

Fotoblog

více >

SYSTÉM MALÝCH TŮNĚK A MEZÍSYSTÉM MALÝCH TŮNĚK A MEZÍ
Foto: Vojta Herout

Videoreportáž

více >

Kalendář Akcí

<<Září 2020>>
PÚSČPSN
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4