8. 7. 2020

Senát schválil opatření proti černému trhu s lihovinami, výrobci to vítají

Unie výrobců a dovozců lihovin (UVDL) vítá dnešní rozhodnutí Senátu ČR, který potvrdil první zákonné normy zaměřené především proti nelegální výrobě lihovin. Unie o tom informovala ve své tiskové zprávě.

Rozhodující subjekty z oboru nicméně považují schválená opatření jen za první nezbytný krok, který by měla postupně následovat další a důslednější opatření. „Senát dnes schválil základní normy, které představují významné nástroje k potlačení černého trhu. Tím by celý proces ale rozhodně neměl skončit. Je třeba vyřešit ještě řadu dalších problémů,“ uvedl prezident UVDL Petr Pavlík.

Senát svým dnešním verdiktem potvrdil platnost novely Zákona o povinném značení lihu. Novela Zákona o povinném značení lihu například omezila maximální velikost spotřebitelského balení na 1 litr. Právě velkoobjemová spotřebitelská balení (6 litrové kanystry, dle předchozí úpravy legální) byla hlavním kanálem pro distribuci pančovaných a nelegálně vyrobených lihovin. Novela dále stanovila povinnou finanční kauci, kterou musí složit každý subjekt podnikající na trhu lihovin a přináší i dokonalejší značení lihovin celními páskami (kolky) s náročnějšími ochrannými prvky a lepší dohledatelností objednatele pásky.

Senát velmi jednoznačným hlasováním potvrdil zákonné úpravy, které vznikly v období metanolových otrav jako reakce na kritickou situaci. „Jde o efektivní zásah proti černému trhu a věříme, že bezvýhradný verdikt Senátu vysílá jasný signál proti jakémukoliv změkčování a rozmělňování těchto norem,“ dodal Pavlík.

UVDL se zasazuje i o přijetí dalších opatření, která by pozice nelegálních producentů lihovin dále ztížila. Jde například o zavedení pokladen s fiskální pamětí, jejichž pořízení by se mělo stát jednou ze základních podmínek pro získání koncese k podnikání v oblasti lihovin. „Navrhli jsme odpovědným státním institucím řadu dalších opatření, která by mohla efektivně potlačit činnost kriminálníků v našem oboru,“ dodal prezident Unie. UVDL podle něho také věří, že Celní správa, policie a další zainteresované státní orgány budou pokračovat v důsledné kontrolní a represivní činnosti proti černému trhu.

UVDL sdružuje rozhodující společnosti v oboru, reprezentující zhruba 81 % českého trhu s lihovinami. Členy UVDL jsou společnosti Aromka Brno, BARTIDA, BOHEMIA SEKT, Brown-Forman, Fruko-Schulz, Global Spirits, Granette & Starorežná Distilleries, Jan Becher Karlovarská Becherovka, Milan Metelka, Rémy Cointreau Czech Republic, Rudolf Jelínek, St. Nicolaus trade CZ, Stock Plzeň a Ultra Premium Brands – Central Europe.

Naše voda, foto Naše voda – Nina Havlová

12.9.2013 11.01, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Nápoje a voda v potravinách

Aktuality

VIDEOROZHOVOR

více >

Fotoblog

více >

RAŠELINIŠTĚ PERNINKRAŠELINIŠTĚ PERNINK
Autor: Nina Havlová

Videoreportáž

více >

Kalendář Akcí

<<Červenec 2020>>
PÚSČPSN
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2