17. 7. 2019

Seminář o krajině (a vodě) připravuje také Akademie věd ČR

„My jsme krajina – Krajina jsme my“ je název odborného semináře, který proběhne ve čtvrtek 19. května v době od 9.30 do 12.00 hodin v prostorách Akademie věd ČR (AV), Národní 1, Praha 1.

Akci pořádá komise pro životní prostředí AV a Botanický ústav AV Průhonice. Jeho cílem je, jak vyplývá z textu pozvánky, „ukázat cestu, kterou by se další výzkum, ochrana, správa a plánování krajiny měli ubírat. Hosté a zástupci představí některé osvědčené postupy a příklady, jak odborné poznatky mohou přispět v rozhodovacích procesech i udržitelného rozvoje a využívání půdy a krajiny”.

Krajina České republiky jako společný výtvor člověka a přírody se skládá z drobné mozaiky, která je základem její rozmanitosti. Změny klimatu s sebou přinášejí nejen dlouhodobá sucha nebo extrémy v podobě povodní, ale mění (někdy i nevratně) tvář naší krajiny. Větru dešti sice neporučíme, ale vhodným hospodařením v krajině se můžeme probíhajícím změnám lépe přizpůsobit. Krajina jsme my a je tedy věcí veřejnou. Její využívání proto nelze ponechat pouze na libovůli a často krátkozrakých finančních vlastnických a uživatelských zájmech.

„Jsme přesvědčeni, že úloha krajiny ve společnosti je stále více oslabována. Některé důsledky současného vývoje jsou viditelné již dnes a jiné zatím nepociťujeme. Je ale možné již dnes definovat příčiny, které lze shrnout do základních dvanácti bodů, jejichž význam vychází z Evropské úmluvy o krajině. Jak přimět vlastníky a uživatele půdy, aby krajinu obhospodařovali udržitelným způsobem a s ohledem na jemné zrno krajinné mozaiky? Za tímto účelem vznikla mezioborová Platforma pro výzkum krajinných a ekosystémových služeb, která již formulovala několik konkrétních opatření v rámci Národního programu na zmírnění dopadů změny klimatu v České republice,“ uvádějí organizátoři semináře.

Naše voda, ilustrační foto naše voda – Nina Havlová

10.4.2016 7.10, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace, Rybářství a rybníkářství, Prevence povodní, voda v krajině, Podnikání s vodou a zákony

Aktuality

Lesní video

více >

Fotoblog

více >

ZAHÁJENÍ ÚPRAV ZDYMADLA HOŘÍNZAHÁJENÍ ÚPRAV ZDYMADLA HOŘÍN
Autor: Nina Havlová

Videoblog

více >

Kalendář Akcí

<< Červenec 2019 >>
PÚSČPSN
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4