26. 5. 2019

Šéfové státních lesů diskutují na Šumavě o podmínkách hospodaření v lese

V lokalitách jihočeské části Šumavy, v lesních oblastech spravovaných Lesy České republiky, s. p. (Lesy ČR), se v těchto dnech koná setkání šéfů tří podniků obhospodařujících státní lesy ČR, Bavorska a Rakouska. Informoval o tom mluvčí Lesů ČR Zbyněk Boublík.

Generální ředitel Lesů ČR Daniel Szórád, Rudolf Freidhager a Georg Erlacher společně s řadou dalších pozvaných hostů na Šumavě diskutují o současné úrovni legislativy upravující správu lesů v jednotlivých zemích a s tím související nutné úrovni certifikace lesních majetků. Akce se koná pod záštitou ministra zemědělství vlády ČR Mariana Jurečky. Setkání se účastní rovněž šéfové významných firem z odvětví lesnictví, pilařského, papírenského či nábytkářského průmyslu a to z ČR, Německa, Rakouska a Švédska. Jde o představitele společností, které dohromady ve středoevropském regionu ročně zpracují více než 10 milionů kubíků dříví.

Snahou setkání je ukázat, že hospodaření všech tří podniků probíhá podle jednotného směrodatného standardu: zásad trvale udržitelného hospodaření. Základním předpokladem tohoto způsobu hospodaření je dodržování platných právních předpisů jednotlivých států. Všechny země současně navíc při správě lesů uplatňují vlastní nadstandardní normy, které jdou nad rámec platných legislativních předpisů i certifikačních pravidel. Ředitelé poukázali na fakt, že státními podniky zvolený mezinárodně uznávaný systém certifikace PEFC, na jehož dodržování dohlíží nezávislé certifikační orgány akreditované národními akreditačními autoritami, je dostatečným prokazatelným dokladem naplňování pravidel trvale udržitelného hospodaření v praxi.

Účastníci setkání měli možnost se o uplatňovaných standardech hospodaření osobně přesvědčit přímo v lesních porostech spravovaných Lesním závodem Boubín a bavorským Lesním závodem Neureichenau. „Jsem přesvědčen, že se nám společně s dřevozpracovatelským průmyslem podaří zajistit dostatečný kredit lesnického hospodaření vůči veřejnosti i nadnárodním obchodním řetězcům, které často bez znalosti skutečné úrovně hospodaření vyžadují dokládání dalších, mnohdy zcela nadbytečných certifikací,“ věří přitom Szórád.

Naše voda, ilustrační foto Naše voda – Nina Havlová

8.10.2014 15.59, Rubrika: Čistota vody a rekreace, Prevence povodní, voda v krajině, Podnikání s vodou a zákony

Aktuality

Lesní video

více >

Fotoblog

více >

REVITALIZACE TICHÉ ŘÍČKYREVITALIZACE TICHÉ ŘÍČKY
Autor: Nina Havlová

Videoblog

více >

Kalendář Akcí

<< Květen 2019 >>
PÚSČPSN
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2