13. 7. 2020

Šéf portálu farmy.cz varuje před nevýhodným prodejem půdy

V posledních měsících je stále více vlastníků zemědělské půdy oslovováno, a to i opakovaně, s nabídkou na odkup jejich pozemků. Poukazuje ne to Havlíčkobrodský deník s tím, že většina přímých nabídek ve skutečnosti nedosahuje skutečné tržní ceny.

Vlastníci půdy proto musejí být velmi obezřetní, aby při prodeji neprohloupili. Zájemci o koupi jsou různí a nelze je házet do jednoho pytle. Pochopitelný je například zájem zemědělců zajistit své podnikání nákupem půdy za rozumnou cenu. Nelze odsuzovat ani zájemce, kteří vidí v půdě zajímavou dlouhodobou investici.

Podle autora článku Jaroslava Urbana, představitele portálu farmy.cz., který se zabývá zprostředkováním prodeje a nákupu půdy, je však na trhu i mnoho zlatokopů, jejichž jediným cílem je levně koupit a obratem za podstatně vyšší cenu prodat. K jejich častým argumentům patří okamžitá platba v hotovosti, vyřízení všech formalit převodu či jiné zdánlivé výhody pro prodávající. „Výhodná“ cena bývá nezřídka podmiňována urychleným rozhodnutím vlastníka. Přitom však může být o několik desítek i stovek procent nižší, než je skutečná hodnota pozemků. Častým trikem je také nabídka na odkup pozemků za odhadní cenu. Tržní cena však může být i několikanásobně vyšší než cena odhadní stanovená pro jiné účely, a tak je prodávající opět poškozen.

Situace na trhu s půdou se vyvíjí, cena roste a zájemců o nákup je dostatek. Cena zemědělské půdy se pohybuje nejčastěji v rozmezí osmi až patnácti korun za metr čtvereční, ve výjimečně kvalitních lokalitách i nad dvacet korun za metr čtvereční.

Jak již bylo zmíněno, reálná tržní cena obvykle výrazně převyšuje takzvanou úřední nebo odhadní cenu. Zvýšit cenu zemědělských pozemků může i blízkost města či obce. Jak tedy nenaletět? Zejména je při prodeji důležité nespěchat a oslovit co nejvíce možných zájemců – například vhodnou inzercí. Hledejte informace na internetu, poraďte se s odborníky. Pomoci může také spolehlivá realitní kancelář, nebo je možné prodat pozemky formou aukce nejvyšší nabídce.

Půda je hodnotný majetek často vlastněný po generace a její prodej si určitě zaslouží rozvahu.

Zdroj: Havlíčkobrodský dení, ilustrační foto naše voda – Nina Havlová

13.1.2014 9.58, Rubrika: Voda a naše peněženka, Prevence povodní, voda v krajině, Podnikání s vodou a zákony

Aktuality

VIDEOROZHOVOR

více >

Fotoblog

více >

NAUČNÁ STEZKA OLŠINANAUČNÁ STEZKA OLŠINA
Autor: Nina Havlová

Videoreportáž

více >

Kalendář Akcí

<<Červenec 2020>>
PÚSČPSN
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2