19. 2. 2019

Šéf portálu farmy.cz varuje před nevýhodným prodejem půdy

V posledních měsících je stále více vlastníků zemědělské půdy oslovováno, a to i opakovaně, s nabídkou na odkup jejich pozemků. Poukazuje ne to Havlíčkobrodský deník s tím, že většina přímých nabídek ve skutečnosti nedosahuje skutečné tržní ceny.

Vlastníci půdy proto musejí být velmi obezřetní, aby při prodeji neprohloupili. Zájemci o koupi jsou různí a nelze je házet do jednoho pytle. Pochopitelný je například zájem zemědělců zajistit své podnikání nákupem půdy za rozumnou cenu. Nelze odsuzovat ani zájemce, kteří vidí v půdě zajímavou dlouhodobou investici.

Podle autora článku Jaroslava Urbana, představitele portálu farmy.cz., který se zabývá zprostředkováním prodeje a nákupu půdy, je však na trhu i mnoho zlatokopů, jejichž jediným cílem je levně koupit a obratem za podstatně vyšší cenu prodat. K jejich častým argumentům patří okamžitá platba v hotovosti, vyřízení všech formalit převodu či jiné zdánlivé výhody pro prodávající. „Výhodná“ cena bývá nezřídka podmiňována urychleným rozhodnutím vlastníka. Přitom však může být o několik desítek i stovek procent nižší, než je skutečná hodnota pozemků. Častým trikem je také nabídka na odkup pozemků za odhadní cenu. Tržní cena však může být i několikanásobně vyšší než cena odhadní stanovená pro jiné účely, a tak je prodávající opět poškozen.

Situace na trhu s půdou se vyvíjí, cena roste a zájemců o nákup je dostatek. Cena zemědělské půdy se pohybuje nejčastěji v rozmezí osmi až patnácti korun za metr čtvereční, ve výjimečně kvalitních lokalitách i nad dvacet korun za metr čtvereční.

Jak již bylo zmíněno, reálná tržní cena obvykle výrazně převyšuje takzvanou úřední nebo odhadní cenu. Zvýšit cenu zemědělských pozemků může i blízkost města či obce. Jak tedy nenaletět? Zejména je při prodeji důležité nespěchat a oslovit co nejvíce možných zájemců – například vhodnou inzercí. Hledejte informace na internetu, poraďte se s odborníky. Pomoci může také spolehlivá realitní kancelář, nebo je možné prodat pozemky formou aukce nejvyšší nabídce.

Půda je hodnotný majetek často vlastněný po generace a její prodej si určitě zaslouží rozvahu.

Zdroj: Havlíčkobrodský dení, ilustrační foto naše voda – Nina Havlová

13.1.2014 9.58, Rubrika: Voda a naše peněženka, Prevence povodní, voda v krajině, Podnikání s vodou a zákony

Aktuality

Vodlesa

Kalendář Akcí

<< Únor 2019 >>
PÚSČPSN
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 1 2 3

Fotoblog

více >

RYBNÍKY V OBOŘE SLAVICE - CHKO ŽELEZNÁ HORARYBNÍKY V OBOŘE SLAVICE - CHKO ŽELEZNÁ HORA
Foto: Nina Havlová

Video dne

více >