31.5.2018 15.11, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace, Rybářství a rybníkářství, Prevence povodní, voda v krajině, Nejčtenější
Sedláci podepsali s ochránci přírody dohodu o spolupráci
Podpora a propagace šetrného zemědělského hospodaření, které je důležité pro ochranu přírody a krajiny a zároveň respekt k zájmům hospodářů a vlastníků zemědělské půdy je hlavní náplní smlouvy o vzájemné spolupráci, kterou podepsali zástupci Asociace soukromého zemědělství ČR (ASZ ČR) a Agentury ochrany přírody a krajiny ČR (AOPK ČR).
„Naše zájmy se v mnohém potkávají. Dobře víme, že pro ochranu přírody a krajiny je zásadní, jak se v ní hospodaří. Právě proto se bez spolupráce se zemědělci neobejdeme. Aby se naší krajině vrátila její původní pestrost, poskytuje Agentura ochrany přírody a krajiny finance například na výsadbu rozptýlené zeleně, remízků a alejí, protierozní opatření, revitalizaci toků, obnovu mokřadů a tůní, kosení a pastvu v chráněných územích nebo zlepšování druhové a prostorové skladby lesů. Připomínky hospodářů k tomu, jak dotace fungují v praxi, jsou pro nás velmi cenné,“ vysvětluje František Pelc, ředitel AOPK ČR.
„Spolupráce s Asociací, jejíž dlouhodobou prioritou jsou opatření, která pomáhají obnovit původní přirozené prvky ve venkovské krajině, jakými jsou například remízky, aleje či drobné vodní nádrže, je tak nasnadě,“ říká předseda ASZ ČR Josef Stehlík.
Zástupce AOPK ČR byl zapojen i do příprav a je členem hodnotitelské komise nového programu pro členy Asociace Pestrá krajina (http://www.asz.cz/cs/program-pestra-krajina/), jehož cílem je propagovat šetrná opatření v krajině a motivovat další sedláky, aby se o něco podobného pokusili i na svých pozemcích.
Vzhledem k tomu, že zemědělci v praxi často narážejí na nejrůznější byrokratické požadavky a podmínky, bude hlavní náplní spolupráce obou organizací příprava návrhů legislativních změn a změn dotačních nástrojů s ohledem na praktické zkušenosti soukromých zemědělců a vlastníků půdy a jejich předkládání kompetentním institucím. Mezi témata, jimiž se zástupci sedláků a ochránců přírody aktuálně zabývají, patří problémy se zadržováním vody v krajině, ale například i ohrazení a oplocení ve volné krajině nejen z hlediska stavebního zákona. Patří sem i náhrada škod způsobených návratem některých ohrožených druhů zvířat, zejména vlků, do naší přírody. Zástupci ASZ ČR a AOPK ČR se shodli, že by se měl zjednodušit proces posuzování, kalkulace a vyplácení náhrady škod způsobených zvláště chráněnými druhy. Diskutuje se také o tom, že by se v budoucnu mohla v oblastech s výskytem vlka stanovit paušální platba za zvýšené náklady při zabezpečování stád.
Naše voda, ilustrační foto (obnovená tůň na pozemku člena ASZ ČR) Naše voda – Nina Havlová
31.5.2018 15.11, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace, Rybářství a rybníkářství, Prevence povodní, voda v krajině, NejčtenějšíAktuality
Povodí Moravy: Tři měsíce prací na zabezpečení toků po povodni
Akt. 13.12.2024 12.42Rubrika: Prevence povodní, voda v krajině
VODNÉ A STOČNÉ 2025: Obyvatelům Jihlavska se cena téměř nezmění
Akt. 13.12.2024 11.41Rubrika: Voda a naše peněženka, Vodovody a kanalizace