22. 9. 2020

Sdružení Moře klidu prezentovalo vizi existence moře v Čechách

Společnou vizi vnitrozemského moře v severních Čechách, které by zaplnilo prostor v tamní krajině po vytěžení hnědouhelných dolů, prezentovalo v neděli 22. června v Praze občanské sdružení Moře klidu. Na místě byla i redakce portálu Naše voda.

Základní myšlenkou je přitom využít propadlinu mezi Českým středohořím a Krušnými horami vzniklou stále pokračující těžbou hnědého uhlí, bez ohledu na těžební limity. Všechny dosavadní revitalizační plány totiž stejně počítají s následným zaplavením vytěženého území, avšak bez nějaké celkové vize a vzájemné koordinace revitalizačních projektů těžebních společností. Sdružení přitom do plánů revitalizace přináší komplexní pohled, na jehož konci může být jedinečný krajinný komplex s řadou rekreačních možností i specifickým rostlinným a živočišným biotopem.

Vize propojení naší země s mořem je stará více než 100 let. Tehdy šlo ale o propojení s Jadranem, nyní by šlo o Baltské moře. Voda z něj by byla podle vize sdružení do ČR přiváděna zhruba 500 kilometrů dlouhým „slanovodem“ prostřednictvím potrubí o průměru čtyři metry. Objem „severočeského moře“ (viz ilustrační foto) by činil 7 až 10 milionů kubíků vody, podle toho, kolik uhlí by se před ukončením těžby reálně vytěžilo.

Rozsáhlá vodohospodářská díla obdobného typu nejsou přitom žádnou zvláštností. Zřejmě nejznámější je umělý ostrov v Dubai, řízené revitalizace a rekultivace krajiny pomocí rozsáhlé vodní plochy jsou ale známy i z Velké Británie, Švýcarska nebo Španělska. Podle sdružení ideu severočeského moře vítají zejména tamní obce, které by tím získaly důležitý impuls ke svému dalšímu rozvoji, což v regionu vytvoří nová pracovní místa.

V prostoru budoucího moře již také vznikají první s mořem související stavby, které buduje architektonická společnost Archwerk, která se mimo jiné věnuje navrhování a provádění vlastních experimentálních staveb, založených zejména na konstrukční a technologické jednoduchosti (jedna z nich v pozadí na ilustračním snímku). První takovou stavbou je již existující Maják Strupčice, další, Duchcovská marína, vznikne v srpnu letošního roku na místě bývalé Liptické vyhlídky u Duchcova. Půjde v zásadě o devítimetrové molo s devíti stěžni navozující dojem přístavu, které by mělo být vybudováno v průběhu víkendu ve dnech 16. až 17. srpna.

Na akci bude přítomna i redakce portálu Naše voda, stejně jako byla přítomna na nedělní prezentaci. Fotoreportáž z prezentace najdete na facebookové verzi našeho portálu, kde si také můžete udělat představu o projektu Moře klidu.

Naše voda – Petr Havel, foto naše voda – Nina Havlová

23.6.2014 8.50, Rubrika: Čistota vody a rekreace, Rybářství a rybníkářství, Prevence povodní, voda v krajině, Podnikání s vodou a zákony, Přehrady a vodní díla

Aktuality

Ze světa

VIDEOROZHOVOR

více >

Fotoblog

více >

SYSTÉM MALÝCH TŮNĚK A MEZÍSYSTÉM MALÝCH TŮNĚK A MEZÍ
Foto: Vojta Herout

Videoreportáž

více >

Kalendář Akcí

<<Září 2020>>
PÚSČPSN
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4