18. 6. 2019

Sdružení: EK nesouhlasí s vyhláškou měnící značení piva

Ministerstvo zemědělství dostalo negativní stanovisko od Evropské komise k vyhlášce, která mimo jiné zavádí nové značení piv. Na dnešní tiskové konferenci to řekl předseda správní rady Sdružení českých spotřebitelů Libor Dupal.

Komise podle něj nemá výhrady k části vyhlášky, která se týká piva, ale k části ohledně značení minerálních vod. To ministerstvo potvrdilo, konkrétní rozpor však neuvedlo.

Ministerstvo původně chtělo, aby vyhláška začala platit od loňského července. “Dlouho trvalo, než se komise vyjádřila, a komise se vyjádřila negativně,” uvedl Dupal. Ministerstvo se tak podle něj musí rozhodnout, zda sporné pasáže o označování minerálních vod vyškrtne, nebo vyhlášku změní. Co konkrétně komisi na značení minerálních vod vadí, Dupal neuvedl.

“Vyjádření Evropské komise k problematice označování ochucených minerálních vod a způsob jeho vypořádání zatím ministerstvo zemědělství spolu se zástupci průmyslu analyzuje. Komise argumentuje nesouladem navrhované vyhlášky se směrnicí, která se týká minerálních vod,” sdělila dnes ČTK mluvčí ministerstva Markéta Ježková.

Ministerstvo například chtělo, aby byly minerální vody povinně označené údajem, že jde o sycený nápoj, pokud byl dosycen více než dvěma gramy oxidu uhličitého na litr, informací o tom, kde se zdroj jímal, názvem zdroje, údajem o analytickém složení charakteristických složek minerální vody s označením laboratoře či povinným vyznačením zvýšeného obsahu iontů.

Jedenáctistupňová a dvanáctistupňová spodně kvašená piva se budou podle nové vyhlášky nadále nazývat ležáky, svrchně kvašená se podle návrhu budou nazývat plná piva. Třináctistupňová a vyšší se budou označovat za silná piva, dosud se nazývaly speciálními. Piva mezi sedmi a deseti stupni budou nadále výčepní piva.

Vyhláška přináší i další změny ve značení nápojů. Například u medoviny se začne rozlišovat tradiční a desertní.

Přestože vyhláška ještě neplatí, už nyní se počítá s její novelizací. Podle výkonné ředitelky Českého svazu pivovarů a sladoven Martiny Ferencové by se měly značit na pivu i nutriční hodnoty. Podle prezidenta svazu minipivovarů Jana Šuráně bude chtít svaz v této novele ještě více upřesnit značení speciálních piv. Mohla by podle něj reálně platit za dva až 2,5 roku.

Zdroj: ČTK, foto: wikimedia commons, Rude

3.10.2017 15.03, Rubrika: Nápoje a voda v potravinách, Podnikání s vodou a zákony

Aktuality

Lesní video

více >

Fotoblog

více >

ZAHÁJENÍ ÚPRAV ZDYMADLA HOŘÍNZAHÁJENÍ ÚPRAV ZDYMADLA HOŘÍN
Autor: Nina Havlová

Videoblog

více >

Kalendář Akcí

<< Červen 2019 >>
PÚSČPSN
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30