26. 8. 2019

Svaz dopravy: Studie k děčínskému jezu je nezákonná, musí rozhodnout Babiš

Studie, podle které neexistují žádná vhodná opatření, jež by kompenzovala vliv děčínského jezu na životní prostředí, je podle Svazu dopravy ČR nezákonná a účelová. Svaz proto vyzval premiéra Andreje Babiše (ANO), aby okamžitě rozhodl o stavbě plavebního stupně. Po jednání valné hromady to v úterý řekl prezident svazu Jaroslav Hanák. Podle dopravců je stavba jezu klíčová pro další rozvoj vodní dopravy v Česku, jeho stavbu však komplikují možné dopady na okolní krajinu.

Rejdaři si přejí stavbu děčínského jezu už několik let. Podle nich by měl výrazně zvýšit splavnost Labe v úseku, který je podstatnou část roku pro lodě uzavřen. Stavbu jezu prosazuje i ministerstvo dopravy, proti je naopak ministerstvo životního prostředí.

Stavbu ovšem dlouhodobě brzdí problémy s vyhodnocením jejího vlivu na životní prostředí. Vláda před rokem podmínila stavbu plavebního stupně stanovením kompenzačních opatření za případné zničení přírody. V této souvislosti loni rozhodovala Správa národního parku České Švýcarsko o stanovení možných kompenzačních opatření. Správa došla k závěru, že negativní dopady stavby na krajinu nelze v tuzemsku dostatečně kompenzovat.

I přes negativní výsledky studie však ministerstvo dopravy zahrnulo stavbu vodního jezu do připravované koncepce vodní dopravy. Podle ministerstva dopravy převažuje v případě děčínského jezu veřejný zájem nad případnými zásahy do okolní krajiny.

“Postup Správy národního parku České Švýcarsko je nezákonný a založený na odborně zcela pomýlených podkladech, ale je též v přímém rozporu s usnesením vlády,” uvedl Hanák. Podle něj byla studie zpracována účelově, protože Správa národního parku není nestranným subjektem a je ve věci ve střetu zájmu. Správě navíc vyčítá, že nevzala v potaz jinou studii, která v minulosti podle něj prokázala možnost kompenzovat vliv stavby na okolí. Vyzval proto Babiše, aby neprodleně rozhodl ve sporu ministerstev.

Ekologové postup ministerstva dopravy kritizují, podle nich je koncepce nezákonná a porušuje tuzemské i evropské zákony. Česku by podle organizace Arnika hrozily vysoké pokuty od Evropské komise nebo odejmutí části peněz z evropských dotací.

Koncepce mimo jiné počítá s plavebním stupněm u Přelouče a modernizací dalších vodních staveb v tuzemsku. Cílem je především navýšit nákladní přepravy na tuzemských řekách. V roce 2017 rejdaři převezli 1,567.700 tun nákladu, meziročně zhruba o 210.000 tun méně. Pokles pokračoval i loni.

Plavební stupeň u Děčína patří stejně jako další připravovaný jez u Přelouče do seznamu staveb, na které se vztahuje novela zákona o urychlení výstavby dopravní a jiné infrastruktury.

Zdroj? ČTK, ilustrační foto: wikimedia commons

20.3.2019 0.41, Rubrika: Podnikání s vodou a zákony, Přehrady a vodní díla

Aktuality

Lesní video

více >

Fotoblog

více >

CHMELAŘSKÝ DEN, STEKNÍK U ŽATCECHMELAŘSKÝ DEN, STEKNÍK U ŽATCE
Autor: Nina Havlová

Videoblog

více >

Kalendář Akcí

<< Srpen 2019 >>
PÚSČPSN
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1