20. 8. 2019

25.3.2019 8.31, Rubrika: Přehrady a vodní díla

SAV podporuje stanovisko Junckera k děčínskému jezu

Stavba a dopady stavby plavebního stupně u Děčína (děčínský jez) zajímají také českou veřejnost. Spolek Aquarius-Vodnář (SAV) i proto reagoval dopisem na dopis předsedy Evropské komise Jeana-Claudea Junckera, podle něhož není možné převést kompenzace za stavbu do jiného členského státu EU.

Vážený pane předsedo,

předně Vás zdravíme a děkujeme za Vaše vyjádření českému ministrovi ŽP, panu Brabcovi.

4.2.2019 jste v dopise Ares /2018) 6040411,  v odpovědi odpověděl na jeho dotaz – žádost o hledání kompenzací za výstavbu vodního díla (zdymadla s elektrárnou) u města Děčín v SRN, že toto nelze a požádal jste jej, aby dále usiloval o nalezení kompenzací v rámci ČR.

Toto je názor též naší organizace a mnoha dalších odborných subjektů, především vodohospodářů a konstruktivních ekologů. Avšak ekologové radikální, zastávající extrémní hájení ŽP, spolu s úzce zaměřenými, některými biologickými kruhy,  snášejí české veřejnosti zmatečné argumenty, jak je výstavba tohoto díla destruktivní pro své okolí. Operují (i v Bruselu) s tím, že dotčený břeh spadá do chráněné krajinné oblasti Národního parku České Švýcarsko, přitom nad břehem vede okresní silnice, nad kterou teprve chráněné území začíná.

Takoví neobjektivní a extrémně či úzce zaměření lidé byli požádáni o hledání kompenzací. Výsledky jsou tomu odpovídající. Aktuálně stavějí věc tak, že pokud jste nepovolil hledat kompenzace v SRN, že jste proti výstavbě zmíněného vodohospodářského, plavebního a energetického díla.

Několik let se intenzivně a soustavně zabýváme příčinami problematiky i možnostmi pro zlepšení hydrologické situace ČR a rozšiřujeme okruh odborných i uživatelských spoluprací. Veřejnosti i jejím zástupcům popularizujeme všechna známá a dostupná opatření pro zlepšení vodních poměrů, přírodě blízká i technická. ČR má před sebou jedinou možnost, jak neudržitelnou a nebezpečnou problematiku zvládnout, spolehlivé vodní cesty a stavby sem rozhodně patří. Zmíněné vodní dílo je samo o sobě ekologické, samo revitalizuje i břehové a příbřežní části, které jsou uměle vybudované (a které radikální ekologové vydávají za nedotknutelně přírodní jedinečnosti).

Mimo toto, pokud by se v ČR neměla najít diskutovaná kompenzační opatření, byla by na tom naše země beznadějně špatně a odsouzená k úpadku, neboť optimální vodní poměry jsou “na začátku všeho, rovněž udržitelného rozvoje.

Pane předsedo, pokud Vás smíme zdržovat – protože nevěříme, že byste svou odpovědí panu ministru Brabcovi naznačoval jakoukoli negaci ke zmiňované stavbě, rádi bychom znali Váš postoj, také pro naši komunikaci s českou veřejností.

Ing. Petr Vít, Spolek Aquarius-Vodnář, SAV, ilustrační foto (místo plánovaného jezu) Naše voda – Nina Havlová

25.3.2019 8.31, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace, Podnikání s vodou a zákony, Přehrady a vodní díla, Statistiky a kauzy

Aktuality

Lesní video

více >

Fotoblog

více >

CHMELAŘSKÝ DEN, STEKNÍK U ŽATCECHMELAŘSKÝ DEN, STEKNÍK U ŽATCE
Autor: Nina Havlová

Videoblog

více >

Kalendář Akcí

<< Srpen 2019 >>
PÚSČPSN
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1