6. 6. 2020

S opravou hráze Plumlovské přehrady se začne letos v létě

Nová silnice, osvětlení, zídky či most. I takových změn si budou moci všimnout návštěvníci plumlovské přehrady, kteří zavítají k nádrži po ukončení oprav návodního líce a koruny hráze. Informovalo o tom Povodí Moravy, kterého získalo v minulých dnech na tuto akci stavební povolení.

Výběrové řízení tak může vypsat už za měsíc, stavět se může letos v létě. Práce na této rozsáhlé rekonstrukci potrvají minimálně do jara příštího roku. Termín ale určí až výsledek výběrového řízení.

Oprava hráze tak oddálí termín napuštění plumlovské nádrže. Cílem Povodí Moravy je začít napouštět vodu do nádrže koncem roku 2012.

„Již od začátku jsme chtěli spojit vypuštění nádrže s opravou hráze. Po celý rok 2010 a následně 2011 jsme jednali s Ministerstvem zemědělství o možnosti získání peněz. V březnu tato jednání dopadla úspěšně a my tak můžeme spojit vypuštění přehrady s opravami,“ prohlásil generální ředitel Povodí Moravy Radim Světlík.

Plumlovská hráz bude první v Česku, která se dočká tak zásadních oprav. Opravy hráze z roku 1932 však nejsou nutné z důvodu havarijního stavu. Jejich cílem je zvýšit bezpečnost hráze tak, aby nákladné opravy nebyly v příštích minimálně padesáti letech nutné.

„Nutnost takové akce by se mohla projevit za několik let. Chceme proto předejít tomu, aby byla nádrž znovu vypuštěná,“ vysvětlil ředitel závodu Horní Morava David Fína. Rekonstrukce bude zahrnovat opravy návodního líce, který je běžně skrytý pod vodou. Postaví se nové opěrné zdi u vypouštěcí věže a zařízení technicko-bezpečnostního dohledu.

„Rekonstrukce návodního líce zvýší bezpečnost vodního díla při mimořádných manipulacích dle aktuálních předpisů,“ uvedl David Fína. Asi nejviditelnější pak budou novinky na koruně hráze, která je již delší dobu ve špatném stavu. „Lidé si určitě všimli výtluků na vozovce nebo nevyhovujícího zábradlí. Zjistili jsme také, že do hráze zatéká,“ zdůvodnil nutnost oprav ředitel závodu Horní Morava.

Zdroj: Povodí Moravy

6.4.2011 16.19, Rubrika: Čistota vody a rekreace, Přehrady a vodní díla

Aktuality

Lesní video

více >

Fotoblog

více >

VN JEŽKOVECVN JEŽKOVEC
Autor: Nina Havlová

Videoblog

více >

Kalendář Akcí

<<Červen 2020>>
PÚSČPSN
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5